Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocukların Uyku Problemlerine Dair Çözümler
Beğen

Elizabeth Pantley kitabında ailelere;

-Kendileri ve bebekleri arasındaki saygı ilişkisi kurabilecekleri,

-Hassas çözümler seçebilecekleri,

-Duyarlı değişiklikler ve bebeğin ihtiyaçları arasında göze çarpan düzenlemeler yapabilecekleri,

-Bebeklerin uyku planlarını, kendi saatlerine uygun olarak ayarlayabilecekleri doğru adımları göstermeyi amaçlamaktadır.

 

Yazar aylar süren araştırmaları, kişisel deneyimleri ve aileler ile yaptığı çalışmaların sonucunda bir araya getirdiği geniş bilgi birikimini, toplam on adımdan oluşan “Bebekleri ağlatmadan uyutma yöntemi” adını verdiği çözüm altında paylaşmaktadır. Bu doğrultuda sıkça uygulanan bebeği ağlamaya bırakma yönteminin bebeğe ve anneye haksızlık olduğunu kendi deneyimleri ve başkalarının bu yöntem hakkında söylediklerinden örnekler vererek çürütmektedir.

 

İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümü bebeğinizin tüm gece boyunca uyumasına yardımcı olacak uygulamaları toplam on adımda vermektedir. Bu adımlar aşağıdaki gibidir:

1. Bebeğin güvenliğini kontrol etmek
2. Uykunun temel doğrularını öğrenmek
3. Kendi uyku çizelgenizi oluşturmak
4. Uyku yöntemlerini gözden geçirmek ve seçmek
5. Kendi kişisel uyku planınızı oluşturmak
6. On gün boyunca planınızı uygulamak
7. On günlük çizelge oluşturmak
8. Başarınızı analiz etmek ve eğer gerekliyse planı tekrarlamak
9. On gün daha planınızı uygulamak
10. Çizelgeyi tamamlayıp, başarı analizi yapıp eğer gerekliyse her on günde bir tekrarlamak

 

Kitabın ikinci bölümü uykusuz zamanlar boyunca akıl sağlığınızı korumak için yeni yollar göstererek, bebeğiniz ve kendiniz için sağlıklı uyku planı yapma kararlılığınızı güçlendirecek öneriler sunmaktadır. Bu doğrultuda yazar, uyku için endişelenmeyi bırakıp, uyku borçlarımızı tamamen ödeyerek, beden saatimizi ayarlayarak ve organize olarak iyi bir gece uykusuna sahip olabileceğimizden bahsetmektedir. Ayrıca günün geç saatlerinde kafein almaktan kaçınarak, ilaçlar ve alkolün etkilerine karşı dikkatli olarak, günün bir bölümünü egzersize ayırarak, ortamı uyku için elverişli hale getirerek, kendi yatma vakti rutinimizi oluşturarak ve gevşeyerek buna yardım edebileceğinizi anlatmaktadır. Pantley, beraber çalıştığı annelerinden örnekler vererek kitabı sonlandırmaktadır.

 

Anneform ekibi kitabı özellikle bebeği uyku problemi yaşayan ebeveynler için bebeklerine bir uyku rutini oluşturmada yardımcı olması açısından faydalı bulmuştur.

Yorumlar