Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Ana-Baba ve Çocuk
Beğen

Prof. Dr. Haluk Yavuzer'in  kitabı, anne ve babalar için bir el kitabı olma niteliğindedir. Çocuğun bir yetişkin modelinden çok, kendine özgü zeka ve kişilik özellikleri olan bağımsız bir birey olduğunu vurgulayan yazar, kitaptaki her bölümde anne ve babaya yardımcı olması açısından, “yanlışları” ve “doğruları” yalın bir şekilde ve örneklerle aktarmaktadır.

 

On bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde Yavuzer, çocuğun annesi ve babası ile ilişkisine odaklanmaktadır. Anne-çocuk ve baba-çocuk ilişkisini ayrı ayrı irdeleyen yazar, farklı anne- baba tutumlarından örnekler vermektedir.  Anne-baba ilişkisinin önemi ve benliğin oluşumunda anne-babanın rolünü anlatmaktadır. Ayrıca ailenin dağılması ve çocuk, evlat edinilmiş çocuk, anne baba beklentisi, başarılı anne-baba çocuk ilişkisinin koşulları, çalışan anne ve çocuk, son olarak da ülkemizde anne-baba çocuk ilişkisi konularına değinmektedir.

 

Diğer bölümlerde ise, çocukların yemek yeme, uyku ve tuvalet alışkanlığı gibi ilk temel alışkanlıklarına, psiko-pedagojik kaynaklı sorunlara değinmekte, kardeş sıralaması ve kardeş ilişkilerinin ailede yarattığı problemlerden bahsetmekte ve son olarak çocuğu yönlendirme de ailenin ve çevrenin etkisini incelemektedir. 

 

Anneform ekibi kitabı çocukları anlamak ve onları bağımsız birer birey olarak görmeye yardımcı olması açısından faydalı bulmuştur.

Yorumlar