Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Çocuğunuza Sınır Koyma
Beğen

Mackenzie'nin kaleme aldığı kitap; özellikle ebeveynler olmak üzere çocuklar ile daha iyi iletişim kurmak isteyen herkese uygulamaları gereken yöntemlerden bahsetmektedir.

Yazar; sınırların, çocukların hem kendilerini, hem de yaşadıkları ortamı anlamalarını sağladığını ve onlara keşif ve öğrenme fırsatı sunduğunu; bu nedenle de, çocuğa sınır koymanın çok önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Sınırların çeşitli olduğunu ve bunların:

1) Aşırı kısıtlayıcı olan sınırlar (aşırı kontrol)
2) Çok geniş olan sınırlar (yetersiz kontrol)
3)Tutarsız sınırlar (karışık kontrol)
4) Dengeli sınırlar olduğunu anlatmaktadır.

 

Çocukların kurallar ve beklentiler hakkında doğru ve açık mesajlar almaları için, ebeveynlerin kuralları ve sınırları sözleri ve davranışlarıyla desteklemeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda üç temel eğitim modeli olduğunu ve bunların:

1) Yumuşak yaklaşım (sınırsız özgürlük); ikna ederek sorun çözme,
2) Demokratik yaklaşım (sınırlı özgürlük); işbirliği ve sorumluluk ile sorun çözme,
3) Cezacı yaklaşım (özgürlüksüz sınırlar); güç ile sorun çözme olduğundan bahsetmektedir.

 

Yazar, çocukların yetişkinlerden farklı olarak somut veriler yoluyla öğrendiklerini ve koyduğumuz kurallara uymalarının yaşadıklarına bağlı olduklarını savunmaktadır. Sözlerimiz ile davranışlarımızın bu noktada uyumlu olmasının çocukların sözlerimize güvenmelerine ve sözlerin ardındaki kuralları kavramalarına yol açtığını anlatmaktadır.

Yazarın 'aile dansları' diye adlandırdığı, ebeveynlerin kurallar hakkında net olmayan ve etkisiz mesajlarıyla başlayan; öfke, direniş ve yanlış anlaşılma ile kamçılanıp, çatışma ve güç savaşlarına yol açan durumlardan kaçınılması gerektiğinden bahsetmektedir. Bu durumda çocuklarınızla ilgili aldığınız kararların arkasında durmalı, ve bütün aile bireyleri aynı tutumu sergileyerek tutarlı olmalıdır.

Mackenzie ayrıca, sınırlı seçenekler verme yönteminin, çocuklara sorumluluğu ve karar vermeyi öğreten çok etkili bir yöntem olduğunu söylemektedir. 

Mackenzie'ye göre ergenlik dönemindeki bireylerin de kesin sınırlara ihtiyaç duyduklarını, ancak keşfetme ve deneme sürecini yaşayacak esnekliğe de ihtiyaç duyduklarını anlatmaktadır.

 

Anneform ekibi kitabı, disiplin problemi yaşayan veya çocukları ile doğru iletişim kurmak isteyen ebeveynler için faydalı bulmuştur.

Yorumlar