Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Kaplan Anne'nin Zafer Marşı
Beğen

Kitap genel olarak bir anne, iki kızı ve iki köpeklerinin hikayesini anlatmaktadır.

Yazarın deyimiyle kitap, Çinli annelerin çocuklarını yetiştirme konusunda batılı annelerden daha iyi olduğunu anlatmayı amaçlayan bir hikaye olarak yola çıkmaktadır; ancak sonucunda bu hikaye kültürlerin acı bir şekilde çatışmasını, zaferin uçucu olan keyfini ve yazarın nasıl 13 yaşında bir kız çocuğuna yenildiğini anlatmaktadır.


Yazar Çinli ailelerin nasıl bu kadar aynı şekilde disiplinli ve başarılı çocuklar yetiştirdiklerini, bu çocukların başarılı matematikçiler veya müzisyenler olmaları için neler yaptıklarını kendi ebeveynlik deneyimini hikayeleştirerek anlatmaktadır.

Çinli ebeveynlerin genellikle çocukluğun bir eğitim periyodu olduğuna ve çocukları korumanın en iyi yolunun onları geleceğe hazırlamak, onları yetenekle donatmak, onlara güçlü çalışma alışkanlıkları edindirmek ve güçlü kendine güven oluşturmak olduğunu vurgulayan yazar, bu nedenle çok disiplinli ebeveynlik yöntemi benimsediklerini anlatmaktadır.  Çocuklarının bireysel isteklerini önemsemeden onlara akademik başarı odaklı hedefler belirleyen ve çarpıcı  yasaklar koyan yazarı, farklı yasaklarla düşüncesini desteklemektedir.


Çin kökenli ebeveynliğin yapılması en zor şeylerden biri olduğunu vurgulayan yazar, bazen çok sevildiğiniz ve sizi sevdiğini umduğunuz biri tarafından nefret edilmek olduğunu ve hiçbir zaman bir anda kolaylaşmadığını savunmaktadır. 


Anneform ekibi kitabı ebeveynliğe yaklaşımı açısından bireyselliğe aykırı; ancak bir çok açıdan ilginç ve mantıklı bulmuştur.  Ayrıca yazarın anlatım dilini oldukça samimi ve akıcı bulmuştur.

Yorumlar