Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
0-1 Yaş Bebek Beslenmesi
Beğen

Şüphesiz ki, anne ve babaların en çok sorun yaşadığı ve çaresiz hissettiği konulardan birisi “bebek beslenmesi” konusudur. Şimdi kaygılarınızı bir kenara bırakın ve Prof. Dr. Hilal Mocan'ın önerilerine kulak verin! 

Prof. Dr. Hilal Mocan'ın kaleme aldığı, 0-1 Yaş Bebek Beslenmesi  isimli kitap sayesinde, hakkında bilgi edineceğiniz konuları sizler için derledik:

 

Anne Sütü

Mocan, anne sütü içeriğinde neler bulunduğunu anlattıktan sonra, bu yolla beslenmenin üstünlüklerini açıklıyor. Anne sütünün enfeksiyonlardan koruma etkisine değinen yazar, anne sütü ile beslenmenin geleceğe etkileri ve ekonomik katkılarından bahsetmektedir. Mocan, sütün bileşiminin; verildiği döneme, gün içinde alındığı zamana, annenin beslenme durumuna göre değişim gösterdiğini belirtmektedir. Ayrıca, içeriğindeki proteinleri, karbonhidratları, yağları, mineralleri, vitaminleri ve bunların ne işe yaradığını da açıklamaktadır.

 

Emzirme

Yazar, anne sütünün oluşum aşamasının ve memeden akmasının ne şekilde olduğunu açıklamaktadır. Bu doğrultuda, sütün çok miktarda salgılanması için neler yapılması gerektiği, emzirme muayenesinin nasıl yapıldığı ve meme ile ilgili emzirme sorunları da anlatılmıştır. Ayrıca, kitapta emziren annelerin beslenmesi konusu ile ilgili bilgiler de bulabilirsiniz. Emziren bir annenin yaklaşık ne kadar enerji, protein, yağ, demir, kalsiyum, vitamin ve sıvıya ihtiyaç duyduğu açıklanmakta, emziren annelere pratik öneriler ve örnek beslenme programları verilmektedir.

 

Bebek Beslenmesi

Bebeğin doğduğu andan bir yaşına kadar beslenme şekillerini ve hangi durumlarda hangi beslenme şekline ihtiyaç duyulduğunu ayrı ayrı irdeleyen yazar,  bebeğin bu dönemde gereksinim duyduğu enerji ve besin öğelerini, vitaminleri ve bunların hangi besinlerde bulunduğunu açıklamaktadır. Ayrıca, bebeğin kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, iyot, krom, selenyum ve flor gibi mineral ve eser elementlere ne kadar ihtiyacı olduğunu, eksikliği ve fazlalığında neler görüldüğünü anlatmakla beraber, bu mineral ve eser elementlerin hangi besinlerde bulunduğunu açıklamaktadır.

 

Temel Besin Grupları

Temel besin grupları olan; et, yumurta, baklagiller, süt ve süt ürünleri, tahıllar, sebze ve meyvelerin neler içerdiğini açıklandıktan sonra, besin hijyeninin önemi vurgulanmaktadır. Yaşa göre günlük beslenme miktarı ve bir defada verilebilecek mama miktarı ile ilgili örnekler de verilmektedir.

 

Büyüme ve Beslenme Takibi

Yazar beslenme ve büyüme ilişkisini açıklayarak, büyüme ve beslenme takibinin önemine değinmektedir. Kitapta, bu takibin nasıl yapılacağına dair öneriler bulabilirsiniz.

 

Ek Besinler

Mocan, ek besinlere geçiş dönemini irdelerken; neden ek besinlere geçilmesi gerektiğini, ek besinlerin neler olduğunu ve geçiş döneminde dikkat edilecek noktaları açıklamaktadır. Ayrıca, ek besinlerin kalori-protein-demir değerlerini ve aylara göre verilmesi gereken ek besinler listesini de vermektedir.

 

Prematüre Bebekler

Kitap, prematüre bebekler için örnek beslenme planları ve ishali olan bir bebek için beslenme alternatifi önerileri içermektedir.

 

Bu bilgilere ek olarak yazar, kitabın son bölümünde bebeğin beslenmesi, bebeğin gelişimi ve genel olarak bebekler ile ilgili merak edilen 129 önemli soruya cevap vermektedir.


Anne form ekibi kitabı, emzirmenin önemini açıklaması ve ek besin tarifleri vermesi açısından anne adayları ve çiçeği burnunda anneler için faydalı bulmuştur.

Yorumlar