Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
30 Günde Mükemmel Cilt
Beğen

Erica Angyal Sidney Üniversitesi mezunu bir beslenme uzmanıdır. En güncel dermatolojik araştırma bulgularından yararlanarak, sizlere canlı, sağlıklı ve genç bir cilde nasıl ulaşabileceğinizi anlatıyor. Bu kapsamlı beslenme planı sayesinde mükemmel cilt artık hayal değil!

 

Angyal, sağlıklı bir vücudun yansımasının mükemmel bir cilt olduğundan bahsederken, sağlıklı bir cilde sahip olmanın üç adımı olan beslenme, bakım ve yaşam tarzının önemini anlatmakta ve bu konularda öneriler sunmaktadır. Yazarın '30 günlük Mükemmel Cilt' programı olarak nitelendirdiği yöntemler, mükemmel cilt ve sağlıklı bir hayat için uyulması gereken kapsamlı beslenme planıdır. Angyal'a göre besinler en güçlü güzellik silahları. 

 

Kitabın içinde beslenme ile ilgili aradığınız her şeye ulaşabilirsiniz; antioksidan içeren besinler, cildinize faydalı veya zararlı yağ ve yağ asitleri, faydalı tahıllar, çeşitli deniz sebzeleri ve daha bir çok önemli bilgi mevcut.

Daha kapsamlı bilgi için elbet kitabın kendisini okumalısınız fakat kitapta bahsi geçen önemli ipuçlarını sizlerle paylaşalım:

1. Kırmızı meyveler; en iyi kırışık savaşçılarıdır. (yabanmersini, böğürtlen)
2. Kavun; cildinizin pul pul olmasını önler, canlılık verir.
3. Narenciye; kolajen arttırıcı olmaları sebebiyle çok önemliler. (greyfurt, portakal, kivi, soğan ve biber)
4. Kuru ve taze erik;  mükemmel cilde ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
5. Brokoli; cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur.
6. Havuç; cildinizi korumaya yardımcı olur.
7. Koyu yeşil yapraklı sebzeler; en iyi antioksidan olmaları sebebiyle çok önemliler. (kıvırcık lahana, ıspanak, roka, pancar yaprağı, pazı, karalahana, hardal filizi, göbek marul, şalgam filizi ve su teresi)
8. Sarımsak; cildinize ışıltı verecektir.
9. Maydanoz; kırışıklıklar ve çizgiler için oldukça faydalı.
10. Domates; cilt gölgelendirici özelliği var, bu yüzden tüketimi cilt güzelliği için çok önemli.

 

Yazar ayrıca destekleyici besinlerin önemine değinirken, güzel bir cilde sahip olmak için almanız gereken antioksidanlar, bioflavanoidler, E vitamini, A vitamini, Betakaroten, Koenzim Q10, Alfa-Lipoik asit, asetil, karnosin, temel yağ asitleri ve proantosiyanidine değinerek bunların eksik olmaması gerektiğini ve almanız gereken günlük miktarı belirtmektedir. Çinko, kükürt, selenyum, silis ve bakır gibi güzelliği arttırıcı minerallere ve probiyotiklere de değinmektedir.

Rahatlamanın, yeterli uyumanın ve egzersizin de cildi korumak için önemli etkenler olduğundan bahsetmektedir.

Yazar cildimize faydalı besinlerden bahsederken, cildimizin düşmanlarından da bahsediyor: 

  • Şeker, yapay tatlandırıcılar
  • Kötü yağlar içeren yiyecekler ve işlenmiş karbonhidratlar
  • Sigara, alkol, kafein
  • Aşırı güneşe maruz kalma
  • Stres
  • Yanlış uyku pozisyonları

 

Eğer siz de yukarda bahsedilen sağlıklı bir cilt ve sağlıklı bir yaşama engel düşmanlardan kurtulmak istiyorsanız, yazar sizlere üç günlük örnek bir detoks programı sunmaktadır. 30 günlük mükemmel cilt programını uygulayabilmeniz için program ve öğün rehberi verirken, gün gün beslenme, rahatlama ve egzersiz takvimi de vermektedir. 

Anneform ekibi kitabı faydalı bulmuştur.

Yorumlar