Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
7’den 70’e Taş Devri Diyeti
Beğen

7'den 70'e Taş Devri Diyeti kitabının yazarı Prof. Dr. Ahmet Aydın, kitabının sağlıklı beslenmenin başucu kitabı niteliğinde olduğunu söylüyor.

Kitap; hamileler, bebek büyütenler, sporcular, fazla kilosu olanlar, depresyondakiler, kanser hastaları, kısırlık sorunu yaşayanlar, astım, reflü, hipertansiyon gibi rahatsızlıklarla mücadele etmeye çalışanlar  için güvenilir bir başvuru kaynağı olmayı amaçlamaktadır. Atalarımızın bizden daha sağlıklı ve mutlu oldukları varsayımından yola çıkan yazar, yıllar boyunca insanların beslenme şekillerinde olan değişimin hastalıkların artmasının en temel sebeplerinden biri olduğunu savunmaktadır.

 

Şeker tüketiminin insan tarihinde oldukça yeni olduğuna dikkat çekerken, aynı zamanda mısır şurubu ve tatlandıcıların da ucuz olmaları sebebiyle bir çok besinde katkı maddesi olarak kullanıldığını ve bu durumların obezite başta olmak üzere bir çok hastalığa yol açtığını açıklamaktadır.  Ayrıca gazlı içecekler, enerji içecekleri ve kutu meyve sularının çoğunlukla zararlı olduğundan bahseden yazar, %100 meyve sularının nispeten kötünün iyisi olduğunu ancak evde sıktığımız meyve sularının her zaman daha sağlıklı olacağını vurgulamaktadır.

 

Rafine tahıl(beyaz un) ve şekerin insan sağlığının en büyük iki düşmanı olduğunu savunurken, en sağlıklı ekmeklerin tam buğday unundan yapılan ve ekşi hamurla mayalanan ekmekler olduğunu açıklamaktadır. Ayrıca, yağların beslenmemizde çok önemli bir yer kapladığını belirten yazar, doymuş yağın kalp damar hastalıklarına yol açmadığını iddia etmektedir. Ayrıca hidrojenleştirilmiş yağlar ve çoklu doymamış yağ asitlerinden omega6 yağlarının (mısır özü, ayçiçeği ve soya) fazla tüketiminin problem yarattığını, kanola yağının ve margarinin pek sağlıklı olmadığını ve zeytin yağının ve balık yağının saf olduğu takdirde faydalı olduğunu söylemektedir.

 

Pastörize uzun ömürlü sütlerin hastalık kaynağı olduğundan bahsederken, marketlerde satılan yoğurtların geleneksel yoğurtlardan oldukça farklı olduğunu ve kolay ekşimediğini anlatmaktadır. Uzun ömürlü yoğurtlarda, sütlerde ve peynirlerde süt tozu kullanıldığını açıklayan yazar, mümkünse günlük mandıra sütü tüketmenizi, böyle bir imkanınız yoksa süt yerine süt ürünleri (yoğurt, peynir, kefir) tüketmenizi önermektedir.

 

Hamilelikte beslenmeyi ve sporcu beslenmesini de irdeleyen yazar, hamilelikte özellikle D vitamini olmak üzere probiyotikler, iyot, A vitamini, demir, B12  vitamini alımını önermektedir. 0-6 ay arası süt çocuğu beslenmesi ve 6. aydan sonra başlanacak ek gıdalar konusunda da öneriler sunmaktadır.

Anneform ekibi kitabı, besinler ile ilgili detaylı açıklamalar içermesi nedeniyle faydalı bulmuştur.

Yorumlar