Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bebeğin Ağız ve Diş Sağlığının Korunması İçin Neler Yapılabilir?
Beğen

Dr. Ebru Tirali bebek ağız ve diş sağlığını anlatıyor.                                                                        

               "Bebeklerin ağız ve diş sağlığının korunması için, dişlerin çıkmaya başladığı ilk 6 ay içerisinde bizim aileleri görerek hem normal ağız diş dokularını takip etmemiz hem de doğru beslenme, yanlış alışkanlıkların oturmasını önleme gibi durumlarda velileri bilgilendirmemiz yönündedir.

Ağızda dişlerin çıkması aşamasında çok sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Örneğin; ateş çıkması, dişlerin sürekli kaşınması, uykusuzluk, çocuğun sürekli huzursuz olması gibi durumlar sık karşılaştığımız durumlar. Bunlar dişler çıkarken görüldüğü gibi, sadece dişlerin çıkmasına bağlı olarak değil o dönemde  çevresindeki her şeyi diş kaşıyıcı olarak kullanmalarına bağlı olarak viral enfeksiyonların da sık görülmesine bağlı olarak gelişebiliyor.

Hem buna karşı hem de çocuğun beslenmesinin olumsuz yönde etkilenmesini azaltacak önlemler alınmalı. Ufak jeller ve diş kaşıyıcılarının buz dolabında soğutulması gibi ufak önlemlerle bunlar en aza indirilebilir. Bunların dışında emzik kullanma ya da gece biberon kullanma konusunda doğru yaşlar doğru zamanlar hakkında bilgiler verilebilir.

Malesef günümüzde halkımızın yaptığı en büyük yanlış gece biberona bal, reçel, pekmez gibi tatlandırıcıların katılması ve bunun gece boyunca çocuğa verilmesidir ya da sadece mama verilmesi biberonla (bir yaşından sonra) ya da sadece anne sütünün uzun süre verilmesi etken olarak kabul edilir."

Ebru Tirali Unvanı: Yrd. Doç. Dr. Çalıştığı Yer: Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Yorumlar