Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Hamilelik Dönemi Beslenmesi Çocuğun Ağız ve Diş Sağlığını Etkiler mi?
Beğen

Dr. Ebru Tirali, hamilelik dönemi beslenmesinin, çocuğun ağız ve diş sağlığını nasıl etkilediğini anlatıyor.                

         "Annelerin hamilelik döneminde ve daha sonrasındaki beslenmesinin bebeğin ağız ve diş sağlığı üzerinde etkisi tabi ki var.

Hamilelik sonrasında çocuğun sürekli büyüme - gelişiminin aktif olduğu ve devam ettiği bir dönemde genel olarak vitamin, mineral, protein, karbonhidrat bütün ihtiyacını annenin aldığı besinlerden sağladığı bilinmekte.

Annenin sağlıklı olması, annenin sağlıklı beslenmesi bebeğin gelişimi ile birebir ilişkilidir. Anne karnında dişlerin oluşumu başlamaktadır.

Dolayısı ile annenin kullandığı ilaçlar, alkol ve sigaranın birebir çocuğun genel sağlığı üzerinde etkisi olduğu gibi dişlerin gelişimi üzerinde de etkisi olmaktadır.

Büyüyen gelişen bir organizmanın bu tür etkilere maruz kalmasının dişlerin olduğu kadar çevre dokularda da anomalilere sebep olması söz konusu olabilmektedir. Bunlar dudak damak yarıkları, düşük doğum ağırlığına bağlı olarak ya da prematüre doğuma bağlı olarak gelişebilecek enfeksiyonlar, diş yapılarının etkilenmesi gibi geniş bir konudur. Ama genel olarak annenin hem hamilelikte hem de hamilelik sonrasında emzirme döneminde çok iyi bir beslenme düzeninin oturması oldukça önemlidir."

Ebru Tirali Unvanı: Yrd. Doç. Dr. Çalıştığı Yer: Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
Yorumlar