Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Vajinal Temizleyici Kullanmak Doğal Florayı Bozuyor Mu?
Beğen

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ali Özön, vajinal temizliğin ne ile sağlanması gerektiğinden ve sistit tedavisini anlatıyor. 

"Vajinal temizleyiciler dışarıdan kullanılan harici kullanılan temizleyiciler  ve diğer kimyasal maddeler tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonlarına zemin hazırlar.

Nasıl zemin hazırlar gene en başa döneceğim anahtar kelime 'sizin kendi floranız, normal flora, sağlıklı flora'. Siz eğer bu florayı ne şekilde bozarsanız bozun ister antibiyotik kullanarak bozun ister lokal, bölgesel böyle antiseptik kullanarak bozun oradaki yararlı bakterilerin yerine çok daha güçlü daha farklı kandida gibi daha direnç paterni yüksek, ortamda diğer bakterilerden farklı olarak yaşamaya başlayacak bakterilerle o bölgenin florasını değiştirmiş olursunuz. Bunu bir kere değiştirdiğinizde de tekrarlayan hem vajinal enfeksiyonlara hem üriner sistem enfeksiyonlarına kapı açmış olursunuz. Bu noktada dediğim gibi önemli konu önemli nokta kişinin tüm florasını sadece vajinal değil tüm vücut florasının yararlı bakterilerle, olması gereken bakterilerle kolonize olmasıdır. Bunlar sizi her türlü enfeksiyona karşı her türlü nükse karşı koruyacaktır. Bunlar en doğal yöntemlerle başlayabilir medikal yöntemlerle de sağlanabilir.

Doğal yöntem olarak bahsedebileceğim en basit konu kefir kullanımıdır. Kefir önemli bir laktobasil desteğidir, doğal bir içecektir. Düzenli olarak kefir kullanımı sonrasında hem bağırsak florasında hem vajinal florada olumlu yönde değişiklikler olur.

İkincisi vajinal olarak kullanılabilen laktobasil preparatlarıdır, medikal olarak üretilmiş preparatlardır. Bunlar da bozulmuş olan floranın restorasyonu amacıyla kullanılır; ama kimyasal temaslar, antibiyotik temasları, antiseptik temasları floranızı bir kere bozduğunda bu her türlü nükse kapı açacaktır; hem mantar enfeksiyonları için hem üriner sistem enfeksiyonları için.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarında önemli bir konu önemli bir nokta vardır. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu basit bir sistit de olabilir; bizim komplike piyelonefrit dediğimiz böbrekleri tutan bir idrar yolu enfeksiyonu da olabilir. Bizim için bu ikisinin ayrımı çok önemlidir; çünkü basit sistit dediğimiz sadece mesanede sınırlı olan  enfeksiyon  genellikle daha alt kademedeki ilaçlarla tedavi edilir ve bunlarla tedavi edilmesi gerekir; ancak böbrekleri tutmuş yüksek ateşe yan ağrısına neden olmuş bir idrar yolu enfeksiyonu daha farklı bir tedavi protokolü gerektirir, daha güçlü antibiyotikler gerektirir. Eğer tersini yaparsanız basit sistit geçiren bir hasta bizim üriner sistem enfeksiyonunda kullandığımız antibiyotiklerle tedavi edilirse biraz önce bahsettiğim kısır döngünün içine girmiş olursunuz. Kişinin florasını bir müddet sonra tamamen alt üst edersiniz bu kısır döngüde tekrarlayan sistitlere üriner sistem enfeksiyonlarına yol açar. Burada önemli nokta kişinin ne geçirdiğinin en başında net olarak tespit edilmesidir. Yani hangi klinik tabloya sahip olduğunun tespit edilmesidir. Kişi eğer sistit geçiriyorsa ona göre tedavi edilmelidir, antibiyotik süresi ona göre ayarlanmalıdır. Eğer kişi üriner sistem enfeksiyonu geçiriyorsa antibiyotik ona göre seçilmeli ve süre ona göre ayarlanmalıdır. Verilecek her fazla antibiyotik günü kişinin florası için yıkıcı bir etkiye sahip olacaktır. "

Ali Özön Unvanı: Dr. Çalıştığı Yer: Özel TOBB ETÜ Hastanesi
Yorumlar