Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bebeğinizi Uyutabilmek için İpuçları
Beğen
AnneForm Ekibi

Bazen çocuğunuzu uyutmaya çalışmak zor bir iş olabilir. Aşağıdaki tavsiyeler sayesinde bu uyutma süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz:

- Göz temasında bulunmayın: Bebeklerin duyuları çok hassas olduğundan, kolaylıkla heyecanlanabilirler. Onu uyutmaya çalışırken kurduğunuz bir göz teması ile bazen bütün uykusunu açabilirsiniz.

- Uyuturken emzirin: Bebeğinizin uyumamasının bir sebebi de açlık olabilir. Uyanmasını beklemek yerine uykuya dalarken de onu doyurabilirsiniz.

- Banyo zamanı: Suyun insanı sakinleştirdiği bir gerçektir. Bebeğinizi ılık bir duşla yıkayarak onun gevşemesini ve daha kolay uyumasını sağlayabilirsiniz.

- Bebeğin uyuyacağı zeminde hayvan resmi gibi dikkatini dağıtabilecek şeylerin olmamasına dikkat edin. Bebeğinizin tek ihtiyacı olan şey temiz bir örtüdür.

- Rahatlatıcı hoş kokular kullanın: Rahatlık veren bir krem ya da kokusuz çamaşır deterjanı kullanarak daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

- Onu güvende hissettirin: Uyuduktan sonra onu yatağa koyarken ellerinizi nazikçe onun kollarına, midesine ve kafasına koyun. Bu şefkatli hareketler onun kendini güvende hissetmesine ve huzurlu bir şekilde uyumasına yardımcı olacaktır.

- Uyku vakitlerini belirleyin: Eğer bir bebek aşırı derecede yorgunsa uyuması neredeyse imkânsızdır. Bebeğinizin uyku vakitlerini belirleyin ve o vakitleri geçirmeyin. Bir uyku düzeni yaparak onu daha kolay uyutabilirsiniz.

- Sıcaklığı doğru derecede tutun: Odanın sıcaklığı bebeğinize göre ayarlanmış olsun.

- Işıkları kapatın: Bebeğiniz uyuyacağı zaman odasının karanlık olmasına dikkat edin. Böyle yaparak onun uyku vaktinin gelmiş olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz.

- Aralarda kestirmesine izin verin: Bu kısa süreli dinlenmeler sayesinde bebeğiniz enerji toplar. Ancak kısa süreli uyuması geceyi uykusuz geçirmesine sebep olmaz.

- Altını kontrol edin: Uykuya yatırmadan önce altını kontrol edin; ancak altı ıslakken uyuya kaldıysa da uyandırmayın. Muhtemelen 3 saate kadar kendiliğinden uyanacaktır. Önemli olan bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek olan ve uykusu boyunca onun kuru kalmasını sağlayacak doğru bezi tercih etmektir. 

AnneForm Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm
Yorumlar