Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bebek Cildi Bakımı: Sorunlar ve Çözümleri
Beğen

Çocuğun cildi “Ah, ne kadar  yumuşacık!”

Bir insanın yaşı cildinden kolayca anlaşılabilir. En azından bir kez aynada kendisine bakan biri bunu bilir. Bu açıdan (aynaya bakma açısından) anneler ciltlerinin durumu hakkında babalardan daha çok kaygılandığı açıktır ve bu kaygılar sıklıkla sadece yaş ile alakalıdır.

Bebeklerin cildi “yumuşak, kadife gibi,  pürüzsüz ve tatlıdır». Bebeklerin cildinin nasıl böyle olduğuna dair birçok mantıklı şey yazılabilir. Fakat o zaman «Apokrin bezleri sekretuar granülden yoksundur ama Ekrin bezleri yoğun miktarda yerleşime sahiptir» gibi feci bir cümle kurmak durumunda kalırız.

Bu nedenle, bilimsel mantığı bir kenara koyup bebek cildinin özelliklerini günlük dilde yorumlayalım.
Yani:

1. Çocuklarda henüz oluşmamış ter bezleri vardır; bu yenidoğanlarda daha fazladır. Bu yüzden bebek terlerken çok büyük zorluk çeker o yüzden bu akciğerler (fazla sıcaklığı dışarı atar) tarafından sağlanır Kuru ve sıcak hava, fazla ısıyı solunum yolu ile salıvermenize izin vermez, bunun sonucu olarak olgunlaşmamış ter bezlerindeki baskı artar ve bu da cilde zarar verir. 

2. Öncelikle çocuk cildinin üst tabakası (yani kornum) yetişkinlerinkinden daha incedir, ikinci olarak da diğer (alt) tabakalara kıyasla yeterince sıkı değildir. Bu nedenle çocuk cildi damarlar ve aktif metabolizma tarafından zarar görebilir, çok hızlı iyileşir bu ancak cilde zarar veren faktörlerin bertaraf edilmesi ile mümkündür.

3. Çocukların cildi potansiyel olarak cilde zararlı birçok maddeye karşı eritici madde işlevi gören lipid (yağ) açısından zengindir. Bunun sonucu olarak çoğu durumda ebeveynler için zararlı değildir (deterjanların biyosistemi, idrardaki amonyak, dışkıdaki enzimler vs.), cilde nüfuz eder, lipid’de çözünür ve iltihaba neden olur.

Listeyi devam ettirmek (en az 15 nokta daha eklenebilir) mümkündür. Bahsettiğimiz bu üç özellikten ilki temeldir, ikincisi ise sadece bir sonrakine geçmenizi değil neden bahsedileceğini anlamanızı sağlıyor.

Bebek Cildi: Dostları ve Düşmanları

Bizler artık bebek cildine neyin iyi neyi kötü geldiğini öğrenmiş bulunmaktayız.Bebek cildi için en önemli faktör olan bebeğin solduğu hava ile başlayalım.

Hava parametreleri ile bebek cildi arasındaki ilişki ilk bakışta çok aleni gelmeyebilir. Fakat bebek cildi için kuru ve sıcak havadan daha beter bir düşman yoktur. Her ne kadar sebebini çok iyi bilsek de öneminden dolayı bir kez daha tekrar etmek istiyorum: kuru ve sıcak hava bebeğin henüz gelişmemiş termotaksi sistemdeki yükü artırmaktadır. Derideki aktif kan dolaşımını aktive etmeden, ter bezleri gergin bir şekilde çalışır, bunun sonucu olarak derinin dış zararlara karşı hassasiyeti büyük ölçüde artmaktadır.

Çocuğun hayatının ilk yılını geçireceği odadaki en ideal hava koşullarını oda sıcaklığı 20 °С ve nem oranı %50—70 olacak şekilde sağlayın.Nem için nemlendirici ürün kullanın, sıcak için radyatörü kapatın… soğuk havanın çocuğun üşümesinin sebebi olmadığını unutmayın. “İdeal parametreler” çocuk ısı değişimine kolayca uyum sağlıyorsa, sıcaklığı düşürmeden ılık nemli havaya ihtiyaç duyar ve sıcak kıyafetler çocuğu üşümekten koruyacaktır.

Altı ay boyunca sıcak yaşanan ülkelerde tavsiye edilen hava koşullarını sağlamak kolay olmayacaktır. Yeterince sıcaklık ve nem almasanız bile bu illa da cildinizde sorun olacağı anlamına gelmez. Bu sadece düzgün cilt bakımının önemini vurgulamak ve cilde zararlı şeyleri elimine ederek cilt için yararlı şeyleri uygulamak içindir. Cilde yararlı ve zararlı şeyleri öğrenmek için bunları listelemeye çalışalım.


Zararlar

Aşırı sıcak— sıcak, kat kat kıyafetler, banyo yaptırırken sıcak su.

Kuru hava— ısıtıcılar, kalorifer.

Cilde mekanik zararlar — kıyafetlere sürtünme, halıda emekleme, temizlerken dikkatsizlik vb.

Ciltle direk olarak temas edilen kimyasallar – temizlik malzemeleri, deterjanlar, klorlu su, boyanmış kıyafetler, sentetik kumaşlar, cilt bakımı için üretilmiş kalitesiz ürünler.

Sabun— cildin gizli düşmanı. Sanırım kirler yalnızca duru su ve nemli bezlerle çıkmıyor. Tahriş, çocuk cildi için özel olarak üretilmiş likit sabunlarla aza indirgenebilir.

İdrar— her şeyden önce içeriğinde nitrojen bileşenleri var (bkz: amonyak).

Kaka— tahriş edici enzimler + daha önce tahriş olan cilde birçok bakteri teması.

 

DİKKAT!

Bütün bu etkenler birbirlerinin zararlarını çoğaltmaktadır!
İdrar + Kaka: Bu bir tekrar değil, yeni bir tehdit oluşumudur, çünkü kakanın idrarla teması sadece idrar veya sadece kakanın cilde vereceği zarardan fazla birçok zararlı maddeyi de beraberinde getirir. 


Yararlar

• Hava koşulları kontrol aygıtları termometre ve hidrometredir.

• Regülatörlü radyatör.

• Hava nemlendiriciler— buharlı.

• Kaliteli kıyafetler  vücuda uygun, cildi tahriş etmeyen, doğal materyallerden ve güvenilir saf boyalardan yapılmış ve özel çocuk deterjanlarıyla yıkanmış olmalıdır. 

Kıyafetin olmaması doğru duyuyorsunuz! En iyi kıyafetler bile insanı, insanlık dışı şartlara adapte etmek içindir. Cildin hava ile teması (hiç olmazsa ara sıra) yararlı ve gereklidir, bu sadece birçok problemin çözümü değil aynı zamanda oluşmaması için cildi korur.

Nemlendiricili hijyenik bezler: Ciltteki kirleri ve popoyu temizlemek için en güvenli yoldur (fakat bu konu musluktan akan suyun kalitesi ile özellikle alakalı değildir)

Su kalitesini yükseltmek için filtre :  yorumsuz.

Bebek cilt bakımı ürünleri: Cildin rüzgar ve mekanik hasarlardan zarar görmüş kısımlarını  onaran nemlendiriciler, kurutucu ürünler,

Yukarıdaki listeden şöyle bir mantık elde edilebilir: sağlıklı bir cilt için bakım ürününe gerek yoktur. Kuru cilde nemlendiricili ürünler (yağ, krem, losyon, balsam) sürülür. Nemli cilde kurutucu (pudra) ürünler kullanılır. Koruyucu ilaçların gerçek zararları vardır. Fakat her şey normal ise bir şey yapmaya gerek yok.  Çocuğu zararlı etkenlerden izole ederek yetiştirmek bir hayaldir. Hava, su, günlük kimyasallar bütün bunlardan nereye kaçacaksınız? Cevap etkileyici. Özellikle bu yüzden birçok zararlı faktöre karşı bebek cildini koruyucu özelliği dolayısı ile hijyenik ürünleri kullanmak gerekir.

Örneğin: Dışarısı rüzgarlı ve soğuk, biz de yürüyüşe çıkmışız. Çocuğun cildi sağlıklı çünkü koruyucu yüz kremleri sürekli olarak problem oluşma ihtimalini azaltır. Bu yüzden “zararlı” etkenler ile temas ettiğinde cilt bakım ürünleri kullanmak mantıklı ve makuldür.

Her ne kadar ideal ekolojik bir çevrede yaşasak, uygun sıcaklık ve nemi sağlasak, evimizdeki her musluktan mineralli artezyen suyu aksa da iki temel zararın vücuda temasını engelleyemeyiz: dışkı ve idrar.

Sonuç: Dışkı ile idrarın birbirine temas ettiği bölgelere (kasık, bacak arası, popo) koruyucu bakım yapmak mantıklıdır. Böyle bakım ürünleri mevcut seçenekler de geniş. Poponun bakımını sağlayan cilde dost ürünler, diğer bütün bakım ürünlerinden daha aktiftir.

Tek kullanımlık bezler —kısa sürede çişi jele dönüştüren ürünler sayesinde ve aynı şekilde sürekli olarak dışkının zararlı etkilerini azaltır, idrarı absorbe ederek dışkı ile temasını engeller.


Bez neye dosttur?
Tek kullanımlık bezler bebek cildinin en iyi dostudur! Böyle bir cevap bir önceki başlığın içeriğinden sonra anlatılmaktadır. Bu cevap doğru ama yeterli değil. Çünkü sağlıklı bir bebek cildi (mutlu bir gülümseme + derin uyku + pürüzsüz popo) tek kullanımlık bezin aile üzerinde yaptığı olumlu etkiler ile kıyaslanabilir, günümüzün annesi (bezi yıkayıp, kurulamak ve ütü yapmak zorunda olmayan)  ve babası kendilerini derin bir uykuya verebilirler.

Bırakın bezlerle alakalı efsaneler uydursunlar!

Bezlerin artan aktif kullanımı çocuk bakım sürecini tamamen değiştirmiştir. Tek bir adım atmadan ebeveynler mutlu etmiştir. Yeterince uyuyarak sabahtan akşama kadar çamaşır yıkamama şansı, saatlerce gezip bebeğinizin poposuna hayran kalma şansı bulacaksınız.

Şimdiki durum anneliği çetin zorluklar ila bağdaştırmış eski kuşak (anneanne) için psikolojik olarak çoğunlukla algılanamıyor. Gençliğinde kötü tecrübeler geçirmiş (uykusuzluk, çamaşır, ütü, çocuk ağlaması, pişik, bezleri yıkayıp asmak, aç ve huysuz bir eş vs.) böyle bir anneanne bilinçsizce kızının kendi izinden giderek onun ne kadar büyük fedakarlıklarda bulunduğu anlamasını arzu eder. 
Yukarıda anlatılan grup büyük bir orana sahip değil, çoğu anneanne çocuklarının daha iyi bir hayatı olmasından ötürü mutlu. Ama on kişiden biri tek kullanımlık bezlerin gerçek anneliğin “keyfini” çıkarmaya engelleyen kötü bir buluş olarak görüyor. Ama asıl sorun böyle düşünen büyüklerin bezlerin kullanımı ile alakalı olarak uydurdukları efsanelerdir (korku hikayeleridir).

Bu efsanelerin bazılarından bahsedeceğiz.

Bezler erkek çocukta kısırlığa neden oluyor çünkü testisler soğuğu sever ama bezin içi sıcak.
Bu bezler ile ilgili esas korku hikayesidir. Diğer taraftan, “testisler soğuğu sever” gibi bir cümle dede tarafından söylenebilirdi, böyle bir cümle ninenin aklına gelmez. Bir de, birkaçını daha somut bir şekilde çürütme ihtiyacı duyulmaktadır:

• 7 yaşa kadar sperm üretimi ile alakalı bir emare olmadığına göre var olmayan bir şeye zarar veremezsiniz;

• En son yapılan birçok araştırmaya göre bebek bezi altındaki skrotumun ortalama sıcaklığı 36 °С’dir, bu nedenle prensip olarak herhangi bir pişik söz konusu değildir (burada testis veya skrotumun sıcaklığından bahsetmediğimizi unutmayınız!);

• Bezle büyüyen kuşak çoktan yetişkinliğe edişti ve aktif (etkin) bir şekilde üremektedir.

Sera Etkisi

Bu büyükler tarafından uydurulmuş “bezin içindeki atmosferi” tarif eden kulağa hoş gelen sözcük sadece sıcaklık değil ayrıca nemin de (çok nem) bulunması gerektiğini anlatmaktadır.  Fakat yüksek oranda nem testisleri tamamen tahrip eder. Tam aksine, özel emici madde özelliği sayesinde hiçbir nem artışı gözlemlenmez (bu, zaten bebek bezinin asıl kullanım ve yapılış amacıdır).  Sera etkisi, gezmeye giderken, ne pahasına olursa olsun bu değerli battaniyeyi kurtarmak için çocuğu muşamba ve bezle bezleme mantığıdır.
Sera etkisi konusunu tamamen kapatmak için tek kullanımlık modern bezlerin hava sirkülasyonu (nefes alan bezler) sağlayan mikro-gözenekli materyallerin kullanımı esasına dayanan teknoloji olan nem düşürücüler kullanılarak gerçekleştirildiğini belirtmeliyiz.


Çarpık Bacak

Bebek bezlerinin (hiçbiri) ayaklarda düzleşmeye neden olduğuna dair korku hikayeleri prensipte hiç alakası yoktur.  Ayağın düzleşmesi her şeyden önce genetiktir, ayrıca beslenme, D viatmini ve fiziksel egzersizler ile alakalıdır. Dahası, özellikle tek kullanımlık bezler, bacakların gelişimini sağlar, iyi bir şekilde “geniş kundak” taklidi yapar ve kalça eklemi ile alakalı hastalıklar açısından mükemmel bir koruma sağlar.
Tuvalet eğitimi ile alakalı sorunlar.

Tüm dünyada yapılan birçok araştırmaya göre, tuvalet eğitimi için ortalama yaş bezin çeşidine göre değişmiyor, 22 aydan 30 aylığa kadar değişiklik gösteriyor.
Çoğunlukla, çocuk tuvalet eğitimine daha öncesinde değil 15-18 aylıkken hazır oluyor.
Eğer aile öğretmeye çocuk da öğrenmeye hazırsa bez bir engel değil. Fakat herkes durumdan memnun ve tuvalet eğitimi konusu geçmiyorsa, o halde bez kullanmaya devam edin. 
Bez ile nasıl doğru bir şekilde yararlanılır?
Birçok benzersiz özelliği olan bezler ile dostluk bazı basit ve açık kurallara uymayı gerektirir.

Dostluk Kuralları:

Ana Kural:  Tek kullanımlık bezler yalnızca kaliteli olduğunda dosttur, bezin kalitesinden tasarruf etmek çoğunlukla kalan birikimin ilaçlara harcanmasına neden olur;

• Bez, kuru yerde muhafaza edilmeli, uygun ölçüde, son kullanma tarihi geçmemiş ve düzgün paketlenmiş olmalıdır;

• Bebeğin cildi sık sık bezi çözüp bakılmalı koklanıp kontrol edilmelidir. Bu durum özellikle de daha önce denemediğiniz bir bez (yeni bez satın alındığında)  bağladığınız durum için uygundur;

• Bez, bebek her kaka yaptığında değiştirilmelidir; bezi hemen çıkarmalısınız ama yenisini bağlamak için acele etmeyin, cildin nefes almasına izin verin ve nemli temiz bir bez yardımı ile temizleyin;

• Belli bir süre boyunca kontrol zamanı bulamayacağınız durumlarda (yürüyüşe çıktığınızda, otobüs yolculuğunda, polikliniğe gittiğinizde) kontrol için zorlanacağınız zamanlarda (mesela gece uyurken) bez değişimini mantıklı bir şekilde yapın ;

• Eğer “büyük ihtiyacını” yapmadıysa, bu muhtemelen bezin gece uykusundan veya gezmeden sonra bebeği sıkıştırmasından kaynaklanmaktadır; bezi değiştirmeniz faydalı olacaktır;

• Eğer kontrol ettiğinizde cildi nemliyse bezi derhal değiştirin;

Bez için yardımcıya ihtiyaç var mı?

Diğer bir deyişle, bez dışında cilt bakımı için ayrıca bir ürüne ihtiyaç var mı?
Daha önce bahsetmiş olsak da, sorunun öneminden kaynaklı olarak tekrar etmek gerekir ki: kaka ve idrarın cilde temas ettiği yerler (kasık, bacak arası, popo), için önlem almak oldukça mantıklıdır.

Eski çağlardan beri cilt bakım ürünlerinin seçimi şu prensibe dayanır: “ıslaklığı kurutmak, kuruluğu nemlendirmek”. Aynı şekilde ilk çağlardan beri en büyük problem, tekrar kullanılabilen bezler yüzünden, diaper dermatiti’dir (dışkı ve idrar ekskresyonunun deriye nüfuz etmesi ile alakalı enflamasyon). Kızarık nemli cildin esas sebebi olan nem (dışkı) bez dermatitinin dış görünümüdür. Bu hastalığı önlemek veya tedavi etmek için şu nemlendiricili ürünler kullanılır: pudra, talk pudralı özel kremler, çinkolu pişik kremleri, mısır nişastası. 

Mikro-gözenekli ve aktif emici madde içeren materyalden yapılmış olan özellikle kaliteli tek kullanımlık bezler koruyucu bakım ürünü seçimini büyük ölçüde etkilemiştir: nem artık problem olmaktan çıkıp cildin nemlenmesi gerçekleşmiştir!

O halde, kendinize bez kullanırken aynı zamanda pudraya ihtiyacımız olup olmadığını sorun?
Bunun cevabı iki faktöre bağlı: ilki bezi neye göre seçtiğinize (materyal, kalite ve emilim kalitesi, sıvıyı jele dönüştürme süresi) ikinci olarak da bebeğinizin cilt bakımını nasıl sağladığınıza: bebek bezinin içindeki nem sıcak bir oda ve sıkı kıyafetler altında garantilidir.

Ebeveynlerin bebeğe sıradan (standart ve medeni) koşullar sunduğu ve kaliteli bez kullandığı duruma bir göz atalım. Sonuç olarak cildin nemlendirilmesinin kaçınılmaz olduğunu görmüş bulunmaktayız.
Dünya üzerinde özel nemlendiricili ürünler, bezin içinde kremlerle kaliteli bebek bezine gösterilen artan ilgi şaşırtıcı değildir.

Bizler en iyisini isteriz…

Yani bizler oldukça iyi olsun isteriz. Cildimize özenle bakarız. Nem için pudra kullanırız. Kuruluk için bezin altına krem süreriz. Sorun yok!

Olaylar garip ve beklenmedik şeyler oluyor. Dün akşam nemliydi. Pudra sürüldü, her şey kupkuru görünüyor. 3 saat sonra yürüyüşten dönülür. Bez ağır (tam dolu değil) gibi görünmüyor ama içerisi nemli ve üstelik poposu kızarmış... 

Ne yapmalı? Karmakarışık!

Aslında şaşılacak hiçbir şey yok, çelişkili görünse de cevabı basit:
Bez için ekstra yardımcı ürünler bezi tıkayabilir!
Açıklayalım; pudralar, kremler ve en iyi krem, balsam ve losyonlar bezin içindeki sıvının ardından emici madde ile temas eden gözenekleri tıkayabilir. Sonuç açık: dışkının absorpsiyon oranı düşerken cilde teması artar.  Popo kızarır… Merhaba, ben, diaper dermatitim!
Ne yapmalı?  En önemli şey mantıklı olanı uygulamaktır. Ekstra bir şeye gerek yok!
Gayet iyi

İki karpuzu bir koltuğa nasıl sığdırırız ve nasıl ikisinden de olmayız?

Sorunu dostça çözelim.
Böylece kaliteli modern bir bezimiz var: mükemmel emen, nefes alan mikro gözenekli materyal. İçerisi kuru. Bez varken cildi (yumuşak, tahriş olmadan) nasıl korumalı?

İlk bakışta çözüm basit: daha önce bahsettiğimiz mantıklı olan şeyi uygulayarak kaliteli önleyici ürünler (krem, merhem, balsam)  kullanmalı ve bezin altına hafifçe sürmeliyiz.

İlk olarak “önleyici ürünü” seçerek çözümü pratiğe dökelim. Komplike bir şey seçin (göz yakmayan) ama biz daha basit bir şey alalım— zaman içinde test edilmiş, güvenilir, ucuz, etkili. Örneğin: aloe balsamı.
Muhtemelen şaşırmayacaksınız fakat aloe balsamın özü aloe’dir.

Aloe vera özü:

• Birçok kozmetik ürünün içeriğidir;

• Binlerce yıldır insanlık tarafından bilinmektedir;

• Yumuşatıcı (nemlendirici), iyileştirici, anti-enflematuar bir üründür.

Aloe vera özünü saf alkolle (bir diğer denenmiş eski nemlendirici ürünü olan) ve vazelin ile karıştırın ve bunlar mineral yağda çözündürülerek aloe vera olur.

Balsamı cilde sürün, bezi bağlayın, bebeğin poposu beze temas eder ve balsam kalın bir tabaka halinde bezi kaplar. Daha sonrasını zaten biliyoruz. Sonuç: balsam ile kaplanmış mükemmel bir bez ile bile BİZ sorunu çözemeyiz. 
“Biz” kelimesi tesadüf eseri belirtilmedi. Bu soruna kendini adayan insanlar var. Çözüm basit, güzel ve orijinal. Sonucu görünce siz de bayılacaksınız.

Böylece Procter&Gamble firmasının bizim tanımadığımız akıllı amca ve teyzeleri (tek kullanımlık bezleri buldular) Pampers adını aldılar. Daha sonra da sıra aloe vera’ya geldi, onlar (akıllı teyze ve amcalar) bunu popoyu yağlamak için yapmadılar. Balsamı cilde değil de Pampers’ın içine sürerek bizim düşünemediğimiz bir şeyi yaptılar!
Tabi ki bütün yüzeyler için değil (bezin içinde 6 paralel balsamlı şerit bulunmaktadır). Bu olağanüstü fikir aloe balsamlı Pampers Aktif Bebek bezlerinin satışı ile endüstriyel olarak hayata geçirilmiştir.

Balsamdan bağımsız olarak içerideki tabaka sıvıyı absorbe etmek için oldukça yeterlidir. Balsam şeridine temas eden popo etkin önleyici kalın bir tabaka ile kaplanmış olur. Bez için herhangi bir kreme gerek yoktur.
İki karpuzu tek koltuğa sığdırmanın oldukça etkili olabileceği ortaya çıktı.

Aloe balsamlı bezlerin sadece koruyucu etki yapmayıp aynı zamanda cildin durumunu düzelttiği ortaya çıkmıştır.
Daha kolay ve eğlenceli bir şekilde çocuk bakımını sağlamak yolunda bir adım daha attığımız ortaya çıkmış oldu. 

Yorumlar