Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bebeklerin Ağlama Nedenleri
Beğen

Bebekler henüz ihtiyaçlarını tek başlarına gideremediklerinden bir yardım çağrısı olarak ağlarlar. Bebeğinizi yeni yeni tanımaya başlarken, gerçekten tam olarak neye ihtiyacı olduğunu anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Çoğu bebek aşağıda bahsedilen bazı genel sebeplerden ağlar:


Acıkmış olabilir

Endişe etmeyin. Anne olmaya alıştıkça ve bebeğinizi tanımaya başladıkça, o ağlamaya başlamadan önce onu doyurmayı öğreneceksiniz. İlk günlerde bebeğinizi doyururken zaman açısından sıkıntı yaşamanız normaldir. Dudaklarını şaplatmaları, ellerini ağızlarına götürmeleri gibi bebeklerin acıktıklarını gösteren bazı şeylere dikkat edebilirsiniz.   

Altını kirletmiş olabilir

 Eğer bebeğiniz hassassa, altını kirlettiğini size belli edebilmek için ağlayabilir. Tek yapmanız gereken sık sık altını kontrol etmek.

Uykusu gelmiş olabilir

Biz yetişkinler de, çok yorgun olduğumuz bazı zamanlarda anında uyuyamayabiliriz. Bebekler de aynı şekilde yorgun olduklarını belli edebilmek için ağlayabilirler. Onlar bizden daha şanslı; istedikleri yerde ve anda uyuyabiliyorlar.

Kucağa alınmak istiyor olabilir

İlk aylarda bebekler kucağa alınmak isterler. Ağlamalarının sebebi ona sarılmanızı istemesi ve bu şekilde sizin kalp atışlarınızı duymak, kokunuzu almak ve vücut sıcaklığınızı hissetmek istemeleri olabilir. Onu ihmal etmeyin; çünkü ilk aylar alışma dönemidir. 

Gaz problemleri olabilir

Yeni doğan bebeklerde gaz ya da kolik sancısı ağlamaya neden olabilir. Eğer ağlaması yemek yedikten hemen sonra oluyorsa, bu gaz problemleri olduğuna dair bir işaret olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışarak sorunu ona iletebilir ve eğer emziriyorsanız sizin beslenme düzeninizi gözden geçirmesini isteyebilirsiniz. Daha az gaz yapan yiyecekler tüketmeniz ve asitli meşrubatlar gibi gaz yapma olasılığı olan içeceklerden uzak durmanız bir çözüm olabilir. Bebekler için de gaz önleyici damlalardan kullanabilirsiniz.  

Yorumlar