Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Dil Gelişiminde Dönüm Noktaları: 2. Yıl
Beğen


Çocuğunun söylediği ilk kelime, genellikle ebeveynler tarafından büyük bir mutluluk ile karşılanır. İlk kelimesini yaklaşık, bir yaşında söyleyen bebeğin dil gelişimi, ilk kelimesinin ardından büyük bir hızla devam eder.

Çocukların yaşamlarının ikinci yılında, dil gelişimlerinde dönüm noktaları şunlardır:

12-14. aylar arasında çocuğun kelime dağarcığının beşe çıkması beklenir. Ayrıca bu dönemde kendisi ile konuşan kişinin ses tonundan kişinin duygusunu anlama becerileri de gelişmeye başlar.

14-16. aylar arasında, çocuğun kelime dağarcığının yediye çıkması beklenir.

• 16-18. aylar arasında, istek ve arzularını anlatmak için mimikler yerine kelimeler kullanmaya başlar. Basit soruları kavramaya başlaması da bu dönemde gerçekleşir. Bu dönemde çocukların yaklaşık yüz elli kelimeyi anlamaları beklenir.

• 18-20. aylar arasında çocuklar 2-3 sözcüklü cümleler kurmaya başlar. Bu cümleler genellikle en sık duydukları cümlelerdir. Kelime dağarcığı gelişmeyi sürdürür.

• 20-22. aylar arasında kelimeleri yan yana getirip 2-3 sözcüklü cümleler kurar. Bu cümleler daha önce duymadıkları cümleler de olabilir.

20-24. aylar arasında çocuk, kendini anlatmak için adını kullanabilir. Bu dönemde çeşitli zamirler de kullanmaya başlar. Kelime dağarcığının ortamalama yirmi iki kelimeden oluşması beklenir.

 

 

Referanslar:

Bebeklerde ve Çocuklarda Dil Gelişimi / Elvan Karacan
A Child’s World / Diane E. Papalia, Ruth Duskin Feldman

Yorumlar