Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Doğum Sonrası Oluşan Enfeksiyonun Anne Sütüne Etkileri
Beğen

 

Emzirme döneminde herhangi bir enfeksiyon durumunda tedavi nasıl olmalıdır ?

Gebeliğin sonlandığı dönem, lohusa döneminde ya da emzirme döneminde gene kişi her türlü enfeksiyon hastalığına yakalanabilir. Bu dönemde de bizim izleyeceğimiz kuralların başında anne sütüne geçen antibiyotiğin çocuk için bir toksitesi olup olmadığıdır.

Bu noktada gebeyken verdiğimiz tedaviye benzer bir şekilde davranmaktayız. Hangi antibiyotiğin süte geçtiği, hangi antibiyotiğin süte geçtikten sonra bebeğe zarar verip vermeyeceği uluslararası literatürde sıralanmıştır. Bunlarda skalalar mevcuttur. Biz de annenin bu dönemde yaşadığı enfeksiyonlardaki tedavilerinde, bu skalayı baz alarak çocuğa zarar vermeyecek, anne sütüne geçse dahi çocukta da kullanabileceğimiz antibiyotikleri tedavide tercih etmekteyiz. 

* Dr. Ali Özön röportajının ilgili bölümlerini okumak için tıklayın: "Normal Doğum & Sezaryen Sonrası Gelişebilecek Enfeksiyonlar"

 

** Dr. Ali Özön röportajının diğer bölümlerini okumak için tıklayın: "Hamilelikte Oluşabilecek Enfeksiyonlar & Korunma Yöntemleri"  , "Antibiyotik Kullanımı & Vajinal Temizlik" , Vajinal Mantar Enfeksiyonları, "Hamileler Seyahat Sırasında Enfeksiyonlardan Nasıl Korunmalı?"

Yorumlar