Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Meğerse “Benjamin Button'ın Tuhaf Hikâyesi” Gerçekmiş!
Beğen
Köşe Yazarı

Yaşlandıkça kaybedilen görüş, duyma ve dişler bir tür bebeğe dönüş haliymiş :) Bade doğduğunda artık zorunlu tutulan göz muayenesinden anladığım bu oldu. Görüş sağlığı bebek büyüdükçe normalleşiyormuş. Göz doktorunun anlattığına göre bebekler dış dünya ile olan iletişimini,  öncelikle görme duyusu ile sağlıyor. İlk günlerde 20 cm. mesafede yer alan objeleri görüyor. Bebeğin emme dışında elde ettiği ilk duyu görme duyusuymuş ama dediğim gibi bu duyu zamanla normalleşiyor. Yeni doğanda 20 cm. olan görme mesafesi 1 ay içerisinde 2-2,5 metreye çıkıyor. Bebek, anne ve babasını, yakınındaki oyuncakları algılama başlıyor. 1. ayda renkleri de tanımaya başlıyorlarmış. Bebek 2 aylık olduğunda iletişimi artıyor, 3. aydan itibaren ise görme ve dokunma duyularının gelişmesi ile çevresindeki objeleri tanımaya başlıyor. Bir yaşlı teyze edasıyla az gören, dişsiz ve saçsız bebeğimizin aslında Benjamin Button gibi uzuun ömrünün son dönemlerinde de az gören, saçları dökülmüş ve dişsiz halini alacağını düşünmek bir hayli güldürmüştü bizi.

Bade’nin her dönemini küçük heyecan ve korkularla atlatıyoruz. “Emeklemedi, niye?” “Ay emekledi de yaşı geldi hala yürüyemiyor?” Vb. Ama uzun süre takıldığım bu Benjamin Button hikâyesinin başkahramanlarından biri olan dişsizliğiydi. Bade ilk dişini bir yaş doğum gününe 10 gün kala çıkardı. İlk altlar geldi sonra üst iki diş şu an 20 aylık ve hala üstte 2 tam 2 yarım dört diş altta da 2 diş olmak üzere 6 dişi var :)

Şimdi internetin kötü yanlarından birisi olarak şu beyin bulandırmasının paylaşmak isterim.

Bu tabloya göre Bade’de ayına göre toplam 16 diş olmalı! Benim Button eksi 10 la hayatına devam ediyor. Diş hekimi üstelik çocuk diş hekimi olan arkadaşımı aradım hemen. Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başladığını, diş çıkartma 3-4 aylıkken de olabileceği gibi, 12-16 ayı da bulabileceğini, bu durumun kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özellik olduğunu, dişlerin tamamlanmasının genellikle 27-29 aya kadar sürdüğünü söyledi. Tabii diğer doktorlar gibi internet doktorculuğu oynamanın akıllıca olmadığını samimi (!) bir dille de belirtti. Paniğim geçti geçmesine de bizim dişsiz bıdığın o 6 dişin son ikisini çıkartırken nasıl da küçük bir canavara döndüğünü düşündükçe geri kalan dişler beni daha da çok korkutmaya başladı.

Bebeklerde, diş çıkarmaya başlaması ile birlikte çok fazla olmasa da ateş görülebiliyor. Bununla birlikte huysuzluğun artması, gece uyanma ve ağlama seansları, salyada artış, diş çıkarma dönemlerinde en çok rastlanan durumlar. Bade’de son iki dişte ishal, iştahsızlık ve ağız çevresinde döküntüler de oldu ne yazık ki. Bunların dışındaysa; ellerini ısırma, hafif öksürük, her şeyi ağzına götürme isteği, yüzde ve boyun çevresinde kaşıntı gibi belirtilere de sıklıkla rastlamak mümkünmüş. Bu süreçte neler yapılabileceğini uzmanlar şöyle açıklamışlar:

Kucaklayın: Bu sıkıntılı döneminde bebeğinizi rahatlatmak için onu daha sık kucağınıza alıp daha fazla okşayın. Sıkıntısını anladığınızı ve yanında olduğunuzu hissetmesini sağlayın.

Diş halkası / diş kaşıyıcısı kullanın: Uygun bir diş kaşıyıcı (ürünün plastik ve boyalı olmamasına dikkat edin) ya da havuç gibi çiğ sebzeler bebeğinizi rahatlatabilir. Fakat ne yapılırsa yapılsın, bazı bebekler için en güzeli kendi parmaklarını kullanmak olacaktır. Dikkat ! Bebeğinize kemirmesi için bir şey verirseniz, akciğerlerine kaçırmaması için oturur pozisyonda olmasına dikkat edin ve mutlaka yanında bulunun.

Masaj yapın: Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapabilirsiniz.

İlaç kullanımı: Şayet bebeğinizin ateşi ve ağrısı yoğunsa; hemen doktorunuza danışın. Gerek görürse, ilaç konusunda gerekli yönlendirmeyi yapacaktır.

Salya durumlarını önlükle hallediyordum. Özellikle nasıl olur da bu kadar tükürük biriktirebilir bu küçücük canlı diye düşündüğüm tüm bu süreçte, altına ıslaklığı geçirmeyen ve de sürekli boynunda olduğu için boynunu tahriş etmeyen önlükleri belirledim. Bir dönem Carter's Çift Taraflı Kullanılabilen Önlüklerini kullandım gayet de memnun kaldım. Sonra kıyafetine de uygun olsun diye bandana önlüklere geçiş yaptım. Hala bir kovboy edasıyla dolaşmaktayız.

Diş kaşıyıcı meselesinde de biz pek başarılı olamadık ne yazık ki. İlk olarak Avent markasının diş kaşıyıcısını denedim. Marka da özel olarak ön dişler arka dişler olarak farklılaştırılmış ürün seçenekleri bulunuyor. Çok başarılı bir ürün fakat Bade Hanıma beğendiremedik. Sonra Fisher Price’nin müzikli olanı da dahil olmak üzere bir çok ürününü denedik. Küçük hanım onu da beğenmedi. Şimdi Zürafa Sophie’yi deneyeceğiz. Bakalım, ondan umutluyum. Hakkında hep çok güzel yorumlar okudum. Tabii çıkan bu değerli 6 inci tanemize bakımımızı da yapıyoruz. Mutlaka fırçalıyoruz.

 Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürüyorlar. Hepsi tamamlanmamış bile olsa dişlerini ne kadar erken fırçalamaya başlarsa, fırçalama alışkanlığının gelişmesi ve diş sağlığı açısından o kadar faydalı olacağını düşünüyorum. Fırçalamayı bir oyun haline getirip ve ona iyi bir örnek olmaya çalışıyoruz.

İrem Balıkçıoğlu Unvanı: AnneForm Yazarı
Yorumlar