Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Yenidoğan Alışveriş Rehberi
Beğen


Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda eksiğiniz olmasın istiyorsunuz ama neyin olmazsa olmaz olduğu konusunda kararsızlık mı yaşıyorsunuz? Sizi seven herkes önerilerde bulundukça aklınız iyice karışıyor mu? “Neden” ve “Nasıl” sorularının cevabını bilerek alışveriş listenizi oluşturabilmeniz için rehberimizi okumaya ne dersiniz?

Yenidoğan Alışverişi Yaparken Dikkat Edilecekler

1- Bütçenizi Belirleyin: Kısıtlı bir bütçeniz varsa öncelikli ihtiyaçları kesinleştirip uygun fiyatlı, promosyonlu, hediyeli kampanyalardan yararlanmaya çalışın. Bazı mağazaların sunduğu ikinci el hizmetlerini değerlendirebilir ya da arkadaşlarınızla haberleşerek kullanılmış bebek kıyafetleri vb ürünlere ihtiyacınız olacağını söyleyebilirsiniz.

2- Alacaklarınızı Öncelik Sırasına Koyun: Kısıtlı bir bütçeniz varsa veya fazlalıklara tahammülünüz yoksa; eviniz ya da bebeğiniz için ayırdığınız oda küçükse alışveriş yaparken önceliği kesinlikle kullanılacaklar ve önce kullanılacaklara vermeniz alışverişinizi kolaylaştırabilir.

3- İhtiyacım “Olabilir” Dediğiniz Ürünleri İhtiyacınız Olunca Alın: Kullanmayacağınız, belki de 4. ya da 9.aydan önce ihtiyacınız olmayacak bir ürün için şimdiden telaşa girmeyin ve para harcamayın.

4- Ürünün markasına değil kullanışlı olup olmadığına dikkat edin.

5- Yazılı Bir Listeniz Olsun: İhtiyacınız olanları ve aldıklarınızı işaretleyebileceğiniz bir listeniz olsun. 

6- Hediye Almak İsteyenlere Fırsat Tanıyın: Mutlaka hediye gelecek bebek kıyafetleri, örtüler, battaniyeler vb olacaktır. Herşeyi kendiniz tamamlamaya uğraşmayın. “Ne almalıyım?” diye soran yakınlarınıza ihtiyacınız olanı söylemeye çekinmeyin, çekiniyorsanız da en azından “neye ihtiyacınız olmadığını” söyleyin!

7- Alacağınız cilt ve saç bakımı ürünlerinin bebekler için üretilen parabensiz, alkolsüz ve parfümsüz ürünlerden oluşmasına dikkat edin.

Alışveriş listesini oluştururken hastane için gerekli olanları ayrı bir başlıkta maddelemek gerek; zira yenidoğan alışverişinizin bu bölümünde sizin de hastanede ihtiyacınız olabilecek birkaç şey var!

Doğuma Giderken Hastane Çantanızda Neler Olmalı?

Hastane için hazırlanırken kendinizi de en az bebeğiniz kadar düşünmelisiniz. Hastane çantanızı mümkünse doğumdan bir ay önce hazırlayın ki hem son ayınızı koşuşturmakla geçirmeyin hem de bir sürprizle karşılaşırsanız hazırlıklı olun.

1- Anne'nin Hastane Çantası

Hastane fotoğraflarında, bebeğimle ilk fotoğralarımda güzel  görünmeliyim diyorsanız, birkaç makyaj malzemesi, tarak, güzel kırmızı bir kurdele(çılgın kızlar için rengarenk tüylü değişik tokalar da olabilir)yeterli olacaktır.

Hijyenik Ped: Hastanede ve Lohusalık döneminde kanamanız süresince ihtiyacınız olacak. Doğumdan hemen sonra oluşan nispeten yoğun kanama nedeniyle uzun pedler, gece pedleri veya hasta pedleri daha çok işinize yarayacaktır.

Gögüs Pedi: Sütünüz hemen gelmeyebilir ya da başlangıçta az gelebilir; ama emzirmeye hemen başlayacağınız için göğüs ucu kreminizi sürdükten sonra sürtünmeyi de aza indirecek ve sütyeninizi temiz tutacaktır
Göğüs ucu çatlak kremi : Çatlak problemi başlangıçta daha sık yaşanıyor. Çatlak kremlerini doğumdan bir süre önce kullanmaya başlamak gerekiyor. Doktorunuzun veya emzirme danışmanınızın önereceği bir kremi veya yağı kullanabilirsiniz.

Emzirme Sütyeni-Emzirme Atleti-Külot ve Çorap: Çantanızda 2 çift çorap, 2 adet emzirme sütyeni, atlet kullanıyorsanız 2 adet de emzirme atleti ve 2 adet büyük boy hijyenik pedle kullanmaya  uygun büyük külot bulunmalı. İç giyim firmaları, anne-bebek ürünleri üreten tekstil firmaları birbirinden farklı model ve renklerde ürünler sunuyor. Emziriyorsunuz diye şıklığınızdan vazgeçmek zorunda kalmıyorsunuz!

Önden Düğmeli Pijama veya Gecelik ve Sabahlık: Doğum sonrası pansumanı nedeniyle genellikle gecelik öneriliyor ama bu çok uzun bir süreç olmayacağı için gecelik ya da pijama seçeneklerinden en az 2 adet çantanızda bulunmasında fayda var. Eliniz veya kolunuzda damar yolu olacağı için kolları bol ya da kısa kollu bir modelle daha rahat edebilirsiniz. Bir sabahlık bulundurmanız hem kısa kolluyla üşüme ihtimaline karşı bir önlem hem de şık bir tamamlayıcı olabilir.

Taburcu Olurken Giyeceğiniz Rahat Bir Kıyafet
Telefon şarjları, fotoğraf makinesi ve/veya video kamera.
Kendiniz için ıslak temizlik mendilleri, kolonya, Diş Macunu, Dis Fircasi

2- Bebeğin Hastane Çantası

Yenidoğan Bebek Bezi : 1 paket Yenidoğan bebek bezi götürmeniz yeterlidir. Yenidoğan bir bebek günde ortalama 10-12 bez kullanır. Kullan at bezlerden alacaksanız ilk ay 300-360 adet civarı beze   ihtiyacınız olacak. Eğer yıkanabilir-tekrar kullanılabilir bezlerden alacaksanız ihtiyacınız olan miktarı belirlerken günlük kirlenecek adeti ve yıkama kuruma sürelerini de hesaba katarak alışverişinizi yapmanız gerekli.

Yenidoğan Islak Temizlik Mendilleri, Pamuk, Pişik Kremi: Yenidoğan ıslak mendillerinden 1 paket çantanızda bulunmalı. Temizlik için ıslak temizlik mendilleri yerine Hidrofil Pamuk ve su tercih edecekseniz hastaneye en az 2 paket götürmenizde fayda var. Çinko Oksit içerikli pişik kremlerini çinkonun cilt yenilemeye yardımcı olması ve bakteri oluşumunu engellemesi nedeniyle tercih edebilirsiniz.

Alt Açma Örtüsü: Kullan at örtüler veya kumaş kılıflı hazır alt açmalardan da edinebilirsiniz.

Bebek Giysileri: Şapka-bere, eldiven, patik veya patikli tulum, body, iç zıbın, dış zıbın, önlük parçalarının bir arada olduğu setlerden 3-4 takım yanınızda bulunmasında fayda var, sızdırma, kusma vb birçok süprizle karşılaşabilirsiniz. Hastaneden eve giderken mutlaka kalın bir tulum veya bebeğinizi sarabileceğiniz bir battaniye bulundurmalısınız.

Battaniye-Örtü: Mevsimine göre 2 adet penye battaniye veya yün, polar bir battaniye henüz vücut ısısını dengeleyemeyen bebeğiniz için yeterli olacaktır.

YENİDOĞAN İHTİYAÇ LİSTESİ

Araba Koltuğu: Arabanız varsa hastaneden eve dönerken bebeğinizin güvenliği için araba koltuğuna ihtiyacınız var ve bu aynı zamanda yasal bir zorunluluk. Yeni doğan, arabada yüzü arkaya bakacak şekilde konumlandırılan bir bebek koltuğuyla yerleştirilmeli. Bir çok seyahat sistemi puset veya ana kucağı aynı zamanda araba koltuğu özelliği de taşımaktadır. Alışverişinizi yaparken bu tip bir seçim yaparsanız fazladan bir parçaya daha ödeme yapmamış ve tasarruf etmiş olursunuz.

Anakucağı: Yeni doğanların kullanabileceği bel ve baş-boyun destekli bir model seçerseniz doğumdan itibaren güvenle kullanabilirsiniz.

Bebek Arabası: Kendinizi hazır hissettiğinizde bebeğinizle birlikte ufak gezilere başlayacaksınız. Bunun için bebek arabanızı seçerken rahat açıp kapayabileceğiniz, kaldırımlardan ve basamaklardan rahat inip çıkabilen ve doğumdan itibaren kullanılabilen bir model seçmenizde yarar var. Satın alırken kesinlikle satış görevlisinin rahatça açıp kapamasına kanmayın siz de deneyin, her şey göründüğü kadar kolay olmayabiliyor!  

Bebek Bakım Çantası: Bebeğinizle dışarı çıktığınızda yanınıza almanız gereken bakım ürünleri, yedek kıyafetler, biberonlar gibi ihtiyaçlarınızı yerleştireceğiniz ve kullanışlı ve rahat taşıyabileceğiniz bir çanta olmalı.

Bebek Odası: Bütçeniz kısıtlıysa bebek odası takımı ertelenebilecek bir alışveriş kalemidir. Genellikle yeni doğan bebekler odaları konusunda çok fazla mızmızlanmıyorlar rahat olun! Bebeğiniz için kendi odanızda ya da onun odası olarak seçtiğiniz odada rahat yatabileceği bir beşik veya park yatak bebeğiniz için 6 ay ile 1 yıl arası yeterli olacaktır.
Elbette bebeğinizin kıyafetlerini, eşyalarını, bezlerini yerleştirmek için küçük bir dolap ya da birkaç çekmeceye de ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Eğer bebek odası takımı ya da bebeğin kalacağı odaya yeni bir mobilya alacaksanız veya odayı boyatacaksanız odadaki boya kokusu ve mobilyadaki yapıştırıcı, vernik ve boya benzeri kimyasal kokuların geçebilmesi için bunları doğumdan birkaç ay önce tamamlamaya özen gösterin.

Bebek Beşiği ve Yatağı: Başlangıçta küçük bir beşik veya park yatak yeterli olabileceği gibi, eğer hemen bir oda hazırlamak istiyorsanız bebeğiniz küçükken küçük daha sonra korkulukları ve ayak ucundaki modüller çıkartılarak büyüyebilen modüler bebek yataklarından da tercih edebilirsiniz. Beşiğin içine alacağınız yatak beşiğin içine tam ölçülerde olmalı.

Uyku Seti: Çarşaf, nevresim, yorgan, koruyucu yatak kenarı içeren setlerden 2 adet almanız yeterli olacaktır. Yorgan ve yastık kullanımı yenidoğan için önerilmediğinden başlangıçta bu parçaların olmadığı bir set de alabilirsiniz.
Battaniye veya uyku torbası/tulumu : Yeni doğan bebeğinizin vücut sıcaklığını sabit tutabilmek için bebeğinize mevsime göre uygun kalınlıkta penye, örgü veya polar battaniyelerden birinden en az iki tane almanızda yarar var. Alternatif olarak düşük-yüksek oda sıcaklıklarına uygun farklı kumaş ve kalınlıklarda üretilen, modeline göre bebeğinizin başı ve kolları veya sadece başı dışarıda kalacak şekilde üstünü açmadan içinde sabit sıcaklıkta yatabileceği uyku torbası-tulumu seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

Sızdırmaz Yatak Alezi: Sadece bebek yatağına değil kendi yatağınıza da almanız gerekli.

Kanguru veya Yan Taşıyıcı-Sling: Omurganıza zarar vermemek için çok uzun süre kullanmamak koşuluyla kullanışlı ürünler. Yan Taşıyıcılar-Slingler genellikle doğumdan itibaren kullanılabiliyor; ancak kangurularda doğumdan itibaren kullanılabilen modeller sınırlı. Bu ürünleri de rahatça kullanıp kullanamayacağınızı görmek için mutlaka denemek gerekiyor.
Bebek Giysileri : Yenidoğan beden ölçüsü çok hızlı değişeceği için özellikle hem 0-1, 0-3 ay için uygun olan ürünlerden almaya özen gösterin. Her markanın yenidoğan beden ölçüleri birbirinden farklı olabiliyor. Bazı markalarda yenidoğan yerine prematüre-yenidoğan arası beden olarak satılan minik bebek bedenini tercih etmeniz gerekebilir.
Setler : Hastane çıkışı adı verilen bu setlerden hastane çantası bölümünde yanınıza almanızı önerdiğimiz 4 takım yeterli olacaktır.

Bu takımlara ilaveten aşağıdaki parçaları edinmelisiniz.

Çıtçıtlı veya bağlamalı önü envelop kapanan body; kolay giydirip çıkarıldığı için 4-5 adet alınabilir.

5-7 adet çıtçıtlı body(mevsime göre yarım kollu veya uzun kollu)

Patikli Tulum: 3-4 adet, rahat giydirmek için tamamen çıtçıtlı olanları tercih etmelisiniz.

Alt-Üst Takım: Patikli-Patiksiz tek alt ve üst parçadan oluşan takımlar veya tek parçalardan 2 şer adet.

Eldiven, bere, patik ve bebek çorabı : 3-5 çift yeterli olacaktır. Patikli tulum kullanacaksanız patik sayısını az tutabilirsiniz.

Yelek : 1-2 adet, mevsime uygun kumaştan.

Mevsime göre dışarı çıkarken kullanmak için tercihinize göre Polar-Yün Tulum veya kapşonlu ceket/ kaban

Yıkama Filesi ve Deterjan: Bebekler için üretilen deterjanlara ve yumuşatıcılara bebeğiniz doğmadan önce kıyafetlerini yıkamak için ihtiyacınız olacak. Elbette kendiniz için de benzer hassas ürünler kullanıyorsanız çamaşırlarınızı birlikte yıkamanız mümkün olacaktır. Küçük çoraplar, eldivenler gibi parçaların kaybolmasını, makineye sıkışmasını vb engellemek için yıkama filesi de edinmelisiniz.

Termometre: Ateş ölçme özelliğinin yanı sıra hem oda sıcaklığını hem de hazırladığınız banyo suyunun sıcaklığını ölçme özelliğine sahip bir termometre alarak fazladan birkaç ürüne para vermekten kurtulabilirsiniz. Bu ürünlerin bazıları hem alından hem kulaktan ateş ölçme özelliğini de içinde barındırır.

Banyo Malzemeleri: Bebek Şampuanı, Bebek Yağı, en az 2 adet Banyo Havlusu, Bebek Küveti, Kova, Tas, Yıkama Filesi 

Bebek küvetiyle birlikte küvet ayağı alabileceğiniz gibi, küvetinizi varsa sağlam bir portatif masanın üzerine ya da banyo küvetinizin içerisine yerleştirerek de kullanabilirsiniz.

Emzirme Yastığı: Her 2-3 saatte bir ortalama 30-40 dk sürecek emzirme periodlarında gerek omurganızı gerekse bileklerinizi ve kollarınızı zorlamaktan kaçınmanız ve bebeğiniz ve kendiniz için doğru bir pozisyonda konumlanmanız için çok kullanışlı bir ürün.

Süt Sağma Makinesi-Göğüs Pompası: Doğum izninin ardından hemen çalışmaya dönmeyi düşünüyorsanız, sütünüz yeterli gelmiyorsa akışı artırmak için, fazla geliyorsa sağıp saklamak için bir göğüs pompası almanızda fayda var. Elektrikli ve Şarjlı, Elektrikli veya Manuel modellerden ihtiyacınıza uygun olan birini satın alabileceğiniz gibi bazı hastanelerin kiralama hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Süt Saklama Kapları-Poşetleri: Sütünüzü dondurmayı düşünüyorsanız tarihini yazarak saklamanız için gerekli olacak. Biberon, Biberon Emziği, Biberon Yıkama Fırçası: Herhangi bir nedenle sağarak sütünüzü verecekseniz ya da formül mama vermenizi gerektiren bir durum varsa yenidoğan için anne memesine benzer yapıda hazırlanmış biberon emzikleri ve uygun biberon setlerini tercih etmelisiniz.

Yalancı   Emzik: Mayo Clinic'e göre, Amerikan Pediatri Akademisi yalancı emziği uykuda Ani Bebek Ölüm Sendromu riskini azaltan faktörlerden biri olarak kabul etmekle birlikte bazı bebeklerde biberon emziği   veya yalancı emzik kullanımı sonrasında anne memesini kabul etmeme davranışı görülebiliyor. Yalancı emzik kullanmaya faydalarını ve zararlarını doktorunuzla konuşarak karar vermenizde yarar var.

Bebek Bakım Seti: Bebek için Tırnak Makası ve Törpü, Tarak, Burun Aspiratörü,

Büyük Kumaş Bezler: Gaz çıkarma sırasında omuzunuza, sıcak havalarda bebek arabanıza veya misafirliğe gittiğinizde bebeğinizi yatıracağınız yere sermek için kullanacağınız 4-5 büyük kumaş bez.

Küçük Kumaş Bezler : Emzirme sırasında-sonrasında bebeğin ağzından akan sütü, salyaları silmek kurulamak, bebeğin teriniz kurulamak gibi işlerde ihtiyacınız olabilir. 5-10 adet yeterli olacaktır.

Alkol: Göbek Bağı bakımı için ihtiyacınız olacak. Eczaneden veya ayrılmadan önce hastaneden temin edebilirsiniz.

 

Yorumlar