Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Abur Cuburun Zararları
Beğen

Günlük yaşamın koşuşturması beslenme yanlışlarını da beraberinde getirebiliyor. Kimi zaman vakit darlığından, kimi zaman kolayımıza geldiğinden, kimi zamansa canımız sıkıldığından sağlıklı yiyecekler yerine abur cuburları tercih edebiliyoruz. Abur cubur yemenin düşünülenden çok daha fazla yan etkisi bulunmaktadır:

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu (PMS)

Özellikle içinde şeker olan abur cuburlar ensülin seviyenizin çıkıp inmesine sebep olabilir. Buna bağlı olarak da ruh halinizde değişiklikler olabilir. Özellikle adet öncesi dönemlerde yenen abur cuburlar hormonlarınıza etki edebilir. Tabii ki abur cubur yemek tek başına adet öncesi sendroma yol açmaz; ancak bahsedildiği üzere tetikleyici bir etkisi olabilir.

Erken Yaşlanma

Doymamış yağ ve şeker içeren yiyeceklerin tüketilmesi, insülin seviyenizde bir iniş çıkışa ve rahatsızlanmanıza neden olabilir. Ayrıca glikasyon yaşlanma sürecini hızlandırır. Abur cubur yemek, vücutta yaşlanmayı geciktiren antioksidanları etkisiz hale getirebilir.

Sodyum (Tuz bileşeni)

Sodyum damarlardaki kan miktarını düzenler ve vücutta tutulan suyu ayarlar. Yüksek miktarda sodyum alınması durumunda hücrelerdeki su çekilir ve bu da kötü bir kan dolaşımı anlamına gelmektedir. Abur cuburlarda çok fazla sodyum bulunduğundan vücutta şişkinlik meydana gelebilir.  

Kötü ruh hali – Abur cubur zinciri

Abur cubur çelişkisine takılarak kendinizi depresyona sokmayın. Birçok kişi kötü bir ruh halindeyken kendimizi abur cubura veririz, oysaki abur cubur tüketen kişiler depresyona daha yatkın olurlar. Psikolojinizi ve bedeninizi abur cubur olan her şeyden uzak tutun.

Yorumlar