Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Aknenin Sebepleri
Beğen

Kötü kozmetik seçimleri
Kozmetikten kaynaklanan akne küçücük sivilcelenmelere benzer. Bu sadece kozmetik ürünlerinin yağlı, gözenek tıkayan içeriklerinden kaynaklanmaz, bazı yağsız ürünler de özellikle hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Cilt tipine göre bir ürün kullanılmaması sonucunda da böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Su bazlı ürünler genellikle yağlı ürünlere göre daha az tepkiye sebep olur. PH seviyesi ortalama 5,5 olan ürünler seçmeye çalışın.

Hormonlar
Erişkinlik döneminden sonra, benzeri bir hormonsal durum zincir akneyi tetikleyebilir. Özellikle mensturasyon dönemlerinden önce yağ bezleri daha fazla üretimde bulunur ve cilt daha da yağlı bir hal alır. Menopoz dönemine kadar östrojen seviyeleri bu iniş ve çıkışlara neden olur. 


Doğum Kontrol Hapları
Bu haplar hormonsal ilaçlar olduğundan, her kullanıcı için farklı sonuçlar doğurabilir. Bazen ilaç akneyi ortadan kaldırabilirken, başka bir durumda akneye sebep de olabilir. Herkeste farklı bir tepkiye sebep olduğundan, doktorunuz cildinizde en az tepkiye yol açacak düzgün bir ilaç bulmak için en iyi yol göstericiniz olacaktır.

Stres
Yetişkin aknesi ve stres arasında doğrudan bir bağ vardır. Hipofiz bezi böbrek üstü bezini harekete geçiren hormonları salgılar. Böbrek üstü bezleri ise androjen salgılar, bu fazla androjen ise yağa sebep olur. Uzmanlar stresin akneye sebebiyet vermesi ya da akneyi sadece kötüleştirmesi konusunda ikiye bölünmüş durumdalar, ancak cildin salgıladığı yağ miktarını arttırdığı bir gerçek. Bu da gözenekleri tıkayabiliyor ve sivilcelenmeye sebebiyet verebiliyor.

Tedavi

Yetişkin aknesinin tedavisinde ilk adım, cilt tipinizi ve hassasiyet derecenizi bilmekten geçiyor. Cilt ürünleri alırken bu bilgileri göz önüne bulundurun. Cildinize uygun ürünler kullanmak akne seviyesini kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Daha pürüzsüz bir cilde kavuşmak için bir dermatoloğa görünmenizi öneriyoruz.

 

Yorumlar