Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Analjin
Beğen

Yabancı dilden çevrilmiş “Analjin” kelimesi ağrı yitimi demektir. Güzel, mağrur bir kelime. Gurur duyulacak bir başka şey de Analjin olmayan veya analjezi hakkında bir şey duymamış bir insanın olmamasıdır. 
Analjinler ile ilgili her şey iyi, ucuz, reçetesiz satılıyor, yerli medikal endüstride yeterli miktarda bulunuyor ve gerçekten yardımcı oluyor.

Yukarıda sayılan avantajlar Analjinlere kitleler tarafından sempati kazandırarak evlerde, kampta ve eczacı raflarında haklı yerini aldırdı.

Analjin nedir?

Her şeyden önce şunu belirtmeliyiz ki insanlık için acıya karşı zafer görünüşe göre bir zamanlar uzak bir hayaldi, bazı ilaçlar da öyle.  Haşhaş gibi maddelerin ağrıyı azalttığı insanlık tarafından binlerce yıldır bilinmektedir. İronik olan şu ki, pratisyen, geleneksel şifacılar acıyı dindirmek yerine kişiye acı vermeye başladılar. Aynı konu hakkında ilginç bir örnek: İskit mezar höyükleri kazı esnasında aleni bir şekilde ampütasyon (ya elinden, ya kolundan)  izleri bulunan asker iskeletleri buldular. Bu iskelelerin hepsinin kafasında belirgin çukurlar vardı, bunlar İskitlerin narkoz yöntemidir, kafalarına vurup sonrasında sakince ayakları keserlerdi.

Yukarıda verilen bilgiler ışığında uzun süre (iyi olasılıkla) acı hissetmeme ancak oldukça fazla miktarda ilaç veya alkol alımı ile ya da somut bir etki altında (kafaya darbe almak gibi) olur. 

Narkotik olmayan Analjinler grubundaki en önemli ilaç olan Analjin beyne etki yapmadan acıyı dindirebilir. Ağrının azaltılması Analjinlerin tek farmakolojik etkisi değildir. Ayrıca iltihabın şiddetini azaltması ve yüksek ateşi düşürmesi hiç de hafife alınacak şeyler değil (antipiretik ve anti-enflamatuar etki). Fakat Analjinler nadiren anti-enflamatuar amaç için kullanılır, bunun için daha etkili ürünler bulunmaktadır. Hem ateşimiz hem de ağrımız olduğu zamanlarda.

Analjinlerin, anestezik etkisinin narkotik ilaçlardan daha düşük olduğunu bu nedenle güçlü ağrılarda (travmadan, yanıktan, kanser ameliyatlarından sonra) etkisiz olduğunu unutmamak önemlidir. Analjinlerin temel endikasyonu orta dereceli ağrıdır. Nerenin ağrıdığı önemli değil (diş, baş, kulak, sırt ağrısı, regl sancısı vs.).

Normal bir insanın temel durumu ağrının kaynağını bulup yok etmektir (tabii ki doktor yardımıyla) ve kilolarca Analjin almamaktır. Yüksek tansiyonda baş ağrısı, orta kulak iltihabında kulak ağrısı ve boğaz enfeksiyonunda boğaz ağrısı Analjin ile tedavi edilmez. Benzer durumlarda kendi kendine Analjin almak sadece kısa bir süre için ağrının geçtiği hissi verir, normal bir yardım için doktorunuza başvurun.

Tanım
Analjinin uluslararası tanımı “metimizol sodyumdur”. İlaç binlerce farklı maddeden yapılmaktadır, farmakolojik endüstri nedeni ile CIS iyi kalitede ucuz analjezi (bu eş anlamlıların hepsini bilmemize gerek yok)  üretmektedir. Fakat eczanede ciddi miktarda ödeme için size şık bir şekilde paketlenmiş anestetik ilaçlar tavsiye edilebilir. “Noralgin”, “ Nebalgin” veya daha kabaca “Dipirion” gibi güzel isimlerinin yanı sıra kısa ve sade Latince tanımı olan “metimizol sodyum veya metimizol natriyum kelimesi, kısacası en sıradan analjini satın aldığınız anlamına gelir.Tek istisna genellikle Spazdozlin” adı altında satılan analjin ampulleridir.

Üretim Şekli

Çoğunlukla Analjin tablet olarak üretilir. Bir tablette standart ilaç miktarı 500 mg’dır (0,5 g). Satıştaki “çocuk tabletlerinde” 50,100 ve 150 mg bulunur. Analjin suda mükemmel bir şekilde çözünür ama yaygın kullanımı 25% ila 50% arası enjeksiyon şeklindedir. (1 ila 2 ml ampul).
analjin ampullerinden daha önce bahsetmiştik. Spazdolzin iki şekildedir: tek ampülde 650 mg. Yetişkinler için, 200 mg. çocuklar için.


Zararları ve Riskleri

Çoğu ilaçta olduğu gibi bireysel intolerans ve alerjik reaaksiyon vakası olabilir. Alerjinin en yaygın şekli ya kaşıntı (kurdeşen) ya da anafilaktik şoktur. Sonuncusu yalnızca Analjin iğnesi (damardan) yapıldıktan sonra mümkündür.
Şunu unutmamak gerekir ki deri altından Analjin  iğnesi vurdurmak çoğu zaman ciddi doku irritasyonuna neden olur. Ilacı kas içinden enjekte etmek ve kısa iğne kullanımı çok acıya neden olmayacağı için bu gözlem büyük önem arz etmektedir.
Analjinlerin en belirgin ve en önemli yan etkisi hematopoez sistemini etkilemesidir. Bu, bazen (iyi ki de çok sık değil) çok üzücü sonuçlar ile birlikte kan hücrelerinin (lökositler, trombositler, vb.) miktarında ciddi düşüşlere neden olmaktadır. Asıl sebep ilacın kan sistemi üzerindeki inhibitör etkisinin ilacın kullanım süresi ile yakından alakalı olmasıdır. Kısa süreli yüksek dozda kullanım bile neredeyse hiçbir probleme neden olmamaktadır. 

Kontraendikasyonları

Analjinler herhangi bir kan hastalığında, ciddi karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında ve tabii ki yüksek tansiyonda kullanılmamalıdır. 
Prensipte mümkün ama yine de hamilelikte (özellikle ilk üç ay ve son altı hafta) Analjin kullanmaktan kaçının. Doktorun izni olmadan asla ama asla 3 aylık bebeklerde Analjin kullanmayın.

Doz

Yetişkinler günde 250-500 mg, maksimum 3 kez 1 gram kullanabilir.
Doz ilacın alım şekline göre değişmiyor, ister yutun, ister enjekte ettirin. Tek istisna iğne yapıldıysa günlük dozun 2 gramı geçmemesidir. Ampulleri tercih eden okuyucu için dipnot: 1ml. da %25 çözelti 250 mg analjin, %50 çözeltili 1ml’da ise 500 mg analjin bulunmaktadır.     
Bebek için tek kullanımlık doz: günde 2-4 defa bir kilo ağırlığında olanlar için 5 ila 10 mg’dır.

İlaç Etkileşimi

Аnalgin birçok ilacın kombinasyonudur. Başka bir ilaçla alınması iki taraflı amplifikasyon etkiye neden olur  (ağrı kesici, antipiretik, antispazmodik, anti-enflamatuar, sakinleştirici)


Tipik Örnekler

Baralgin (Renalgan, Maxigan, Trigan, Spazmaglin) Analjin ve başka iki ilaç ile kas ve damar spazmını elimine eden kombinasyondur.
Тempalgin- аnaljezik ve yatıştırıcı tempinidom kombinasyonudur.
Pentalgin ünlü Pyatirçatka’dır. Analjeziğe  kafein, kodein ve narkotik Analjin uyuşturucu fenobarbital eklenmiştir. Dikkatli okuyucular Pyatirçatka’nın içinde bunların 5inin değil de sadece 4 tanesinin olduğunu fark edeceklerdir.  Bu en baştaki Pentalginin aminopirin’e dönüşmesindendir. Aminopirin etkileri ve kimyasal yapısı açısından Analjinlere oldukça benzer fakat yan etkileri özellikle de hematopetik sistem üzerindeki toksit etkileri çok daha şiddetlidir. Özellikle de bu nedenle birçok ülkede ve bizim ülkemizde de çok fazla kullanılmaz.


Son Söz

Аnalgin tedavi etmez. Аnalgin acıyı hafifletir ve yüksek dereceli ateşi düşürür. Bu konuda iyidir. Аnalgin 1 tabletten günde 3 kez alın” şeklinde planlanmaz. Аnalgin semptomik olarak bir sebep varsa kullanılır (ağrı,ateş), yok ise kesinlikle alınmaz.

"Oldukça iyi” tabiri analjin için oldukça sık kullanılır.
Ağrı ve yüksek ateş, başka bir hastalığın belirtileridir. Analjin uygulanmasının “Ne tür bir hastalık?” sorusuna cevap vermesi mümkün değildir. Bizzat Analjin de bir hastalığa neden olabilir.

Yorumlar