Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Annelik Estetiği: Doğum Sonrası Karın Germe Operasyonu
Beğen
Medikal Uzmanı

Bebeğiniz rahminizde günden güne gelişip büyürken, karnınız da hamileliğinizin 5. ayından (20. hafta) itibaren belirginleşmeye ve hızla büyümeye başlar. Bu büyüme, karın kaslarının zayıflamasına ve ayrılmasına sebep olurken, bu bölgedeki derinin esnemesi, sarkmalara sebep olmakta ve estetik açıdan istenmeyen bir görüntü oluşturmaktadır.

            Doğum sonrasında, hamilelik sırasında alınan kilolar egzersiz ve diyetle geri verilse bile, ciltteki sarkmalar ne yazık ki bu yöntemlerle giderilemeyebilir. Alınan kilolarla, karın bölgesindeki yağ dokusu arttığı için, karın germe operasyonuna, genellikle liposakşın (yağ aldırma) uygulaması eşlik eder. Bu iki operasyonun birlikte yapıldığı annelik estetiği operasyonunda, karın bölgesindeki doku fazlası alınarak, gevşemiş karın duvarı sıkılaştırılır; sarkmış ve deforme olmuş göbek deliği orijinal yerine taşınır. Böylelikle anne, estetik açıdan çok daha doğal ve zayıf bir görünüme kavuşabilmektedir.

Karın germe operasyonu (Abdominoplasty) ile ilgili bilinmesi gerekenler:

  • Doğumdan 3 ay sonra yapılması uygundur; ancak, emzirme döneminde anneye herhangi bir operasyon yapılması uygun olmadığından bu bekleme süresinin en az 1 yıla kadar çıkarılması önerilmektedir.
  • Operasyon sonrasında hasta, genellikle bir gece hastanede gözlem altında tutulmaktadır.
  • Yaklaşık 1-2 hafta sonra yorucu olmayan günlük işlere başlanabilir. Tempolu yürüyüş gibi spor aktivitelerine başlamak için 1 ay kadar beklenmelidir.
  • Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karın kasları kuvvetlendirilir ve kilo alınması önlenirse, operasyondan daha mükemmel sonuçlar alınabilecektir.
  • Operasyon genel anestezi ile yapılır, doku fazlası alınarak, gevşemiş karın duvarı sıkılaştırılır; sarkmış ve deforme olmuş göbek deliği orijinal yerine taşınır.
  • Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2-3 saattir.
  • Karın ön duvarında yapılan şekillendirmenin, hastanın vücut duruşunu düzeltmesine yardımcı olduğu için, varsa, sırt ve bel ağrıları azalmasını sağlayabilir. 
Bahar Bahtiyar Unvanı: Yazar Çalıştığı Yer: ODTÜ Gelişim Psikolojisi
Yorumlar