Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Bilinçli Beslenmeyle Kilo Verin
Beğen

Kalori hesabı yaptıran diyetleri unutun! Uzun vadede kilo vermenin sırrı sizi sıkıntıya sokmayacak stratejiler geliştirmek ve kilo vermek yerine sağlıklı olmaya odaklanmaktır. 

Öneri 1: Evde yemek yiyin ve yemeğinize odaklanın:

Dışarıda yemek yenildiğinde aşırıya kaçılabilir; ancak kadınlar bilinçli beslenme sayesinde özel bir diyet listesini takip etmeden de kilo verebilmektedir. Yemeğin görüntüsünün, kokusunun, kıvamının ve lezzetinin tadını çıkarmak için zaman ayırın, yemeğe başlamadan önce yemeğin kokusunun ve sizde uyandırdığı hissin farkına varmaya çalışın.

Yemek yediğimiz sırada, her lokmadan alınan haz giderek azalır. Bu yüzden, ilk lokma ile üçüncü lokma arasındaki lezzet değişikliğine dikkat etmek gerekir. Evdeyseniz, yemek yerken televizyon izlemeyin ya da kitap okumayın, tüm ilginiz yemeğinizde olsun.

Öneri 2: Yedikleriniz konusunda seçici olun:

Çok hoşlanmadığınız gıdaları tüketmek yerine alacağınız kalorileri çok sevdiğiniz gıdalara ayırmak daha iyi olacaktır.

Öneri 3: “Beyazları” tüketmeyin ve tahıldan zengin gıdaları seçin:

Ekmek, pilav, çubuk kraker, mısır gevreği, kek, kurabiye, patates, makarna ve kızarmış yiyecekler gibi beyaz gıdalardan uzak durmaya çalışın. Yine beyaz gıdalardan olan tuz ve şeker de beslenmenizde yer verilmemesi gereken gıdalardır.  

Öneri 4: “Kral gibi kahvaltı yap, prens gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği ye.” sözünü unutmayın.

Asla kahvaltıyı atlamayın. Yemek yeme zamanınız kilo vermenizi etkileyebilir, bu yüzden öğle yemeğinizi ve akşam yemeğinizi erken yemeye çalışın. Çok acıkırsanız, küçük bir bardak yoğurt ya da çiğ sebze veya çorba tüketebilirsiniz. Çorbalar tokluk hissi verdiğinden ve düşük kalorili olduğundan tercih edilebilir. Akşam sekizden sonra yemek yememeye çalışın, o saatlerde daha hareketsiz olursunuz ve daha az kalori harcarsınız.

Öneri 5: Mutfak alışverişinize dikkat edin: Fazla miktarda meyve ve sebze alın. Kalorisi bol ve besin değeri düşük olan abur cuburları ve atıştırmalıkları almayın. Mutfakta gözünüzün önünde olmadıklarında onları tüketmemek daha kolay olacaktır.

Öneri 6: Beslenmenize protein ekleyin: Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından önerilen günlük protein tüketimi erkekler için 56 gram, kadınlar içinse 46 gramdır. Proteinle kilo vermek için, protein tüketiminizi yavaş yavaş arttırabilirsiniz. Tek protein kaynağının ‘et’ olmadığını da unutmamak gerekir; fasulye, soya, yumurta, tofu, mercimek ve yağsız süt besinden zengin ve kalorisi düşük protein kaynaklarıdır.

Öneri 7: Daha fazla çiğneyin: Daha fazla çiğneyerek, beyninize midenizden gelen sinyalleri tanıması için daha fazla zaman vermiş olursunuz. Beyninizin midenizden ‘doydum’ sinyalini alması 20 dakika sürer; bu yüzden yemeğinizi her lokmanın tadını çıkararak, yavaş yavaş yiyin.

Öneri 8: Çiğ ya da hafif pişmiş yemekleri tercih edin: Kalorisi düşük yemeklerinizin tadını ve kokusunu güzelleştirmek için bolca baharat kullanmaktan kaçınmayın.

Öneri 9: Sık yiyin, porsiyonlarınızı küçük tutun: Her 3-4 saatte bir yemek yemek, porsiyonlarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Öneri 10: Ne zaman ne yiyeceğinizi bilin: Yemeklerinizden hemen sonra meyve ya da tatlı yemeyin. Tatlı ya da meyve tüketmenin en iyi zamanı yemeklerden 30 dakika önce ya da 2 saat sonradır.

Öneri 11: Daha hafif alternatifler seçin: Gazlı meşrubatlar gibi kalorisi fazla içecekler yerine su için. Nane çayı ya da yeşil çayı da öğünler arasında tüketmek hem sağlıklı olması açısından, hem de susuzluğunuzu gidermesi açısından son derece faydalı olacaktır. Yemek yerken içecek tüketmek sindirimi yavaşlatmasından dolayı önerilmez. Ayrıca yüksek kalorili ürünler yerine, düşük kalorili alternatifleri tercih edin. 

Öneri 12: Yeterince uyuyun: Yeterince uyumamak gün içinde kendinizi aç hissetmenize sebep olabilir. Ayrıca erken yatarak, gece yapacağınız lüzumsuz atıştırmalardan da kurtulmuş olursunuz.

Öneri 13: Daha küçük bir tabak, daha büyük bir çatal kullanın: Cornell Üniversitesi' nde yapılan bir araştırmaya göre, büyük tabak kullanmak daha fazla yemek tüketimine sebep oluyor; fakat, ‘Consumer Research’ dergisinde yayınlanan başka bir çalışma, çatal ne kadar büyük olursa, tüketilen yemeğin de o kadar az olduğunu ortaya koyuyor. Daha büyük bir çatal kullanmak lokmaların daha büyük olmasına sebep oluyor ve büyük çatal kullananlar çok yediklerini düşünüp, yemeği erken bırakıyor. Bu da büyük çatal kullananların, küçük çatal kullananlara göre daha az yemek yeme eğiliminde olduğu anlamına geliyor.

Diğer öneriler: Çok yemek yiyen zayıf arkadaşlarınız kilo almanıza sebep olabilir! Herkesin metabolizmasının farklı olduğunu unutmayın.

*Çok yiyeceğinizi hissettiğinizde nane sakızı çiğneyin.

*Tıka basa doyana kadar yemeyin! Biraz daha yiyebileceğinizi hissetsenizde durmaya çalışın.

*Dışarıda ana yemek olarak çocuk menüsünden ya da başlangıçlar arasından tercih yapın.

*Haftada bir  ‘tatil’ gününüz olsun ve o gün ne isterseniz onu yiyin.

En önemlisi, sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak adına da bazı kuralları hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışmaktır.         

 

 

 

       

 

Yorumlar