Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Depresyon
Beğen

İki haftadan fazla bir süre üzgün hissetmek depresyonun kaba bir tanımıdır. Bu durum, yoğun bir şekilde yaşadığımız geçici üzüntülerden farklıdır. 


Depresif bir rahatsızlık bireyi fiziksel, zihinsel ve ruh hali olmak üzere üç boyutta etkiler. Belirtiler çeşitli boyutlarda olabilir; örneğin yeme alışkanlıklarında, beden dayanıklılığında ve sağlıklı düşünce üretiminde değişiklik gibi. 


Motivasyonsuz olmak depresyonun temel belirtisidir. Bu motivasyonsuz ruh hali tüm üç boyutta bir zincirleme reaksiyona sebep olur. Umutsuzluk hissi ve enerji eksikliği ile basit fiziksel aktiviteler bile bir işkence olur; başkalarıyla sosyal olarak yakınlaşmak da başka bir sorundur. Olumsuzluk, suçluluk hissi, çaresizlik, boşluk hissi de diğer ruh hali belirtileridir. Bu kötü hisler konsantrasyonu ve karar verme mekanizmasını çökertir. Ruh halinde asabiyet, sindirim bozuklukları, bölgesel ağrı ve baş ağrıları gibi fiziksel belirtilerle doğrudan bağlantılıdır.


Uyku düzeninde değişiklik de bir başka belirtidir. Uyku ruhsal ve fiziksel sağlığımızda kritik bir noktadır; uykuda herhangi bir düzensizlik kişide büyük bir etki yaratabilir. Bu sorun ciddiye alınmalıdır ve yaşam kalitesinin düşmemesi için profesyonel yardım almak iyi bir adım olur.


Bu belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Uzun süre üzgün hissetmek, ruh haline dikkat etmek açısından kişiyi uyarmalıdır. Bir doktora görünmek depresyon türünüz için uygun bir çözüm bulmak açısından size kestirme bir yol sunacaktır.

Yorumlar