Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Diyet Listelerinizi Çöpe Atabilirsiniz. Hedef: Bilinçli Yemek Yemek!
Beğen

Diyet listeleri genellikle aynı şekilde başlar; kibrit kutusu kadar peynir, üç zeytin, bir dilim kepek ekmeği...  Son yıllarda, bu tarz diyet listerine farklı yaklaşımlar da eklenmedi değil. Sınırsız et yemek serbest,  sınırsız yumurta, sınırsız marul...

Herhangi bir besini sınırsızca tüketmek sizce ne kadar mantıklı?

Bugüne kadar çok farklı diyet listeleri gündeme geldi, önerildi ve uygulandı. Sonuç ise her zaman aynı. Madem diyetler bu kadar işe yarıyor; neden hala kilo veremiyoruz? Neden hala sağlıksısız? Neden hala zayıflama ürünlerine tonla para döküp, enerjimizi harcıyoruz?

Durup düşünmenin, farkına varmanın tam vakti. Sektör haline gelmiş bu konuya kesin çözüm bulmanın, hayatımızı kilo vermeye adamak yerine mutlu ve sağlıklı olmak için farklı çözümler bulmanın tam vakti.

Tüm bu yaklaşımların aslında unuttuğu çok önemli bir nokta var: Beynimiz. Açlığımızı ve doyma hissimizi kontrol eden, kaç kilo olmamız gerektiğine karar veren aslında beynimizdir. Beynimiz, yaşamsal faaliyetlerimizi doğru bir şekilde sürdürebilmemizi sağlayabilmek için vücuda kalori girmesini sağlamaya çalışır.

Zayıflamaya çalışmak için kendini aç bırakma gibi durumlarda, beyin alarm durumuna geçer ve yemek için daha fazla sinyal göndermeye başlar. Diğer yandan, vücudun kalori kaybını en aza indirmek için kasların daha az kalori yakmasını, metabolizmanın yavaşlamasını sağlamaya çalışır.

Beyin için kilonun korunması o kadar önemlidir ki, 10 yıl boyunca aynı kiloya sahip olsanız bile, beyin hala vücuda kilo aldırmak için uğraşır. Çok üzücü değil mi?

Bu durum değiştirmek oldukça zordur; ancak farkındalık ve bilinçli yeme öğretileri ile kontrol altına alınabilmektedir.

Bilinçli Yeme nedir?

Çoğumuz, yemeye sadece bir lokma diye başlarız; ancak tüm paketi bitirdiğimizi fark etmeyiz bile (özellikle dikkatimiz dağınık olduğunda).

 Bilinçli yemek yemenin öğrenilmesi, bu tarz durumların önüne geçmek adına çok önemlidir. Bu farkındalığa sahip olunduğunda, yemek yemek üzerine düşünceler ve takıntılar da azalmaktadır.

Akşam ne yesem diye düşünmezsiniz, markete gidip abur cubur almak aklınızın ucundan bile geçmez. Yemek yemek, hayatınız değil de, hayatınızın bir parçası olduğunda; yapmanız gereken işlere daha iyi konsantrasyon sağlarsınız, enerjinizi daha başka işlerde kullanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken farkındalık kazanmak!

Temel aslında çok basit: Acıktığında ye, doyduğunda bırak.

İstenilen besin, istenilen zamanda tüketilebilir. 

Mantığı oldukça basit olmasına rağmen, uygulamada bazı zorluklar çıkabilir. Bilinçli yemek yeme alışkanlığını kazanmak, beklenilenden uzun sürebilir; ancak gereken sabır ve özen gösterildiğinde mutlu sona ulaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bilinçli yeme alışkanlığı kazanmak için neler yapmalıyız?

Farkındalık Kazanın, Bilinçli Beslenin!

      1. Yemek sırasında elektronik aletlerden uzaklaşın. Asla televizyon karşısında yemek yemeyin, bilgisayarda çalışırken atıştırmalıklardan uzak durun. Cep telefonunuzu yemek masasından uzaklaştırın.

      2. Yemeğe konstrasyon sağlamak çok önemli. Yemeği, tüm duyularınızla algılamaya çalışın. Önce koklayın, görüntüsü ile gözünüze hitap etmesini sağlayın. Ağzınızda tadını hissedin.

      3. Yavaş çiğneyin. Yemeğinizden bu sayede gerçek zevki alabilirsiniz.

      4. Yoğun bir hayata sahip olmanız sizi engellemesin. Farkında bir şekilde yeme alıştırmasını, en az haftada bir kere gerçekleştirin. Haftada bir kere yemeğinizi tek başınıza yiyin. Sessizlik içinde, ne yediğinizin farkında olarak.

      5. Ara öğünlerinizen vazgeçin. Sürekli ara öğün takibinde olmak, yemek yeme düşüncesinin aklınızdan çıkmasına engel olur. Eğer ara öğünler konusunda ısrarcı iseniz, bilgisayar karşısında değil öğününüze odaklanarak atıştırın.

      6. Sabredin ve çalışın. Bilinçli yeme ve farkındalık bir öğretidir. Bir yıl veya daha kısa bunu belirleyecek sizsiniz. Bu alışkanlık ile birlikte, sürekli yeme isteğinizden ve anlamsız öğünlerden, gereksiz abur cuburlardan kurtulabilirsiniz. 

Yorumlar