Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Diyete Hazırlanın
Beğen

Bir diyetin başarılı olabilmesi, psikolojik olarak diyete iyi hazırlanılıp hazırlanılmadığına bağlıdır. Diyete başlama tarihinden önce kendinizi hazırlamanız olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Kendinizi güçlü hissedin ve şunu tekrar edin; ‘Hiçbir şey beni kilo vermekten alıkoyamaz’ ve sonra ‘Kilo verdiğimde’ diye bir liste yapın. Yeni kilonuzun ve görünüşünüzün size kazandıracaklarını yazın. Mesela ‘Kısa şortlar ve yüksek topuklu ayakkabılar giyeceğim’ ya da ‘Daha uzun süre yürüyebileceğim ve yürüyüşe başladıktan kısa süre sonra hemen yorulmayacağım’ gibi. Bu cümleler size diyet yaptıktan sonra bunları başarmış olmanın hazzını hatırlatacaktır.

Belirli hedeflere odaklanın

Belirli bir elbise bedeni gibi, sizi motive eden hedefler belirlemek önemlidir. Unutmayın ki bu diyet sizi hem iyi hissettirecek hem de size iyi bir görünüm sağlayacak. Çabalarınız sadece vücudunuzda değil aynı zamanda günlük alışkanlıklarınızda da değişikliklere sebep olacak. Hedeflerinize yaklaştıkça motivasyonunuz da artacaktır.

Basit ve gerçekçi planlar yapın

Birçoğumuz aşçı olmadığımızdan, evde yapabileceğimiz kolay tarifler seçmek faydalı olacaktır.

Tüm aileniz için yemek pişiriyorsanız, mönüde 2 çeşit yemek olmasına dikkat edin. Diyetinize uygun olan yemeği seçme şansınız olsun; zira bu gibi durumlarda insanlar ikinci bir seçenekleri olmayınca diyetlerini bozmaya daha meyilli oluyorlar. Bunlara ek olarak tüm mutfağınızı su, taze meyveler ve tahıllar gibi yiyeceklerle dekore ederek dikkatinizin asitli içecekler ve beyaz ekmek gibi zararlı şeylere kaymasını engelleyebilirsiniz.

Tanıdıklarınızdan yardım alın

Sosyal destek ve baskısız bir ortam diyetiniz süresince size yardımcı olacaktır. Olumlu eleştiriler, toplantılarda diyet yemekler ve evinizde de diyetinize uygun yiyecekler tüketilmesi sizi daha da teşvik edecektir.

Mükemmelliği hedeflemeyin

Hiçbir insan mükemmel değildir. Bunu kabullenin ve mükemmeliyetçilik yüzünden başarısızlığa uğramayın. Eğer diyet yaparken bir günü kaçırır ve diyetinizi bozarsanız bu her şeyin bittiği anlamına gelmez. Eğer bir gün boyunca kendinizi tutamadıysanız ve diyetinizi bozduysanız, hemen üzülerek pes etmeyin. Bunun yerine yediğiniz abur cuburları yakmak için daha fazla egzersiz yapın.  

Yorumlar