Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Duygusal Sağlık Nedir?
Beğen

Duygusal sağlığa giden uzun yolculuk farkındalıkla başlar. İnsanın kendini bilmesi ve kabul etmesi bu yolun asıl amacıdır. Duygusal olarak sağlıklı olmak, sadece kabullenmek değildir; insanın yaşamla ve kendisiyle ilgili ne kadar olumlu hisler beslediğiyle de ilgilidir. Sağlığın duygusal yönü hayatın akışında duyguları düzenlemeye ve bu sağlıklı duygularla ilişkiler kurmaya odaklanır.


Tüm duygusal durumlarda belirli bir doğru ya da yanlış yoktur. Mutlu bir yol izlemek üzere, kişinin kendisine uygun bir duygu durumu bulması önemlidir. Böylece özgürce kendini geliştirebilir ve kendi kararlarını alabilir. Duygusal sağlık, ilişkilerde belli bir mükemmellik anlamına gelmez; fakat duygusal açıdan sağlıklı bir birey, kendini ve diğerlerini üzmeden sorunlarla yüzleşebilir ve çözebilir.


Bireylerin sorunlarla başa çıkma şekli farklıdır. Öncelikle stresi ve şanssızlığı hayatın doğal bir parçası olarak kabul edin ve her şeyi dram haline getirmeyin. Duygusal açıdan sağlıklı olmayı başarmak hayal kırıklıklarına rağmen hayatın tadını çıkarmaktan geçer. Hatalar ve bu hataların sonuçları da hayatın doğal bir parçasıdır. Hatalarınızdan ders çıkarmak, zorluklara meydan okumak ve risk almak hayat motivasyonunuzu yükseltir.


Duygusal sağlığın bir diğer önemli noktası da önceliklerimizi belirlemek ve zaman yönetimini iyi yapmaktır. Bu ikisi birbiriyle yakından ilgilidir ve kendini geliştirmek için de çok önemlidir. Kendinize vakit ayırmak, heyecan verici yönlerinizi keşfetmenizi sağlayacaktır. Kendinize yaklaştıkça, bağımsız kararlar vermeniz de bir o kadar kolaylaşır. Elbette, daha fazla motivasyon için çevrenizde sizi destekleyen ve size yardım eden insanların olması da iyi olur.


Özetlemek gerekirse, ilk olarak, duygusal durumunuzu dürüstçe değerlendirmek sağlık için temel bir başlangıç olacaktır. Sonrasında ise sizi olumsuz hislere sürükleyen konularla baş etmeye çalışın. Onlarla dürüstçe mücadele edin. Unutmayın ki; siz istemedikçe kendinizle barışık yaşamanız mümkün değildir.

 

Yorumlar