Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Gıda Hassasiyeti ve Alerji
Beğen

Gıda hassasiyeti, alerjiyle karıştırılmamalıdır. Hassasiyet durumunda, vücut yiyecekteki bir maddeye karşı hassasiyet gösterirken; alerji ise vücudun (bağışıklık sisteminin) bir maddeye reaksiyon göstermesi durumudur. Gıda hassasiyeti bağışıklık sistemi ile alakalı değildir ve genellikle hassasiyete sebep olan gıda maddesi fazla tüketildiğinde oluşur.

Alerji ve gıda hassasiyeti arasındaki en temel farklar şunlardır:

- Alerjiler hayati risk oluşturabilir, ancak gıda hassasiyeti genellikle sindirim sistemindeki sorunlardan kaynaklanır.

- Herhangi bir gıdadan çok az miktarda tüketmek bile gıda alerjisine sebep olabilir. Gıda hassasiyeti ise herhangi bu yiyecek fazla miktarda tüketildiğinde ortaya çıkar.

- Hem gıda alerjisi, hem de gıda hassasiyeti kişinin mide bulantısı, ishal, kusma, karın ağrısı yaşamasına sebep olabilir, ancak gıda hassasiyeti söz konusuysa, sindirim sorunu yaşandığından, gaz, baş ağrısı ve mide ekşimesi de söz konusu olabilir. Gıda alerjisinde; ciltte döküntü, kaşıntı, göğüs ağrısı ve hatta nefes alma ve yutkunma güçlüğü gibi hayati risk oluşturacak sorunlar yaşanabilir.   

- Süt, kabuklu deniz ürünleri, fıstık, buğday, yumurta en alerjik gıdalar arasındadır.

- Laktoz intoleransı ve sülfit hassasiyeti sıkça görülür. Hassasiyete sebep olduğu görülen diğer gıdalar ise soya ürünleri, çikolata ve portakal suyudur.      

İnek sütüne ve buğdaya karşı hassasiyet de sıklıkla görülür. İnek sütüne hassasiyetiniz varsa, bu vücudunuzun sütte bulunan şekeri, laktozu sindirmekte zorlandığı anlamına gelir. Buna bağlı olarak, laktoz bağırsaklardan tam olarak sindirilmeden geçer ve kolona (kalın bağırsağa) ulaşır. Laktoz, buradaki bakteriler tarafından fermantasyona uğrar ve gaz oluşur. Bu duruma bağlı olarak da mide rahatsızlıkları veya ishal görülebilir.       

Buğdaya veya tahıllara hassasiyetiniz varsa, glüten proteinini hazmetmekte zorlanıyorsunuz demektir. Glüten hassasiyeti kilo kaybına, mide kramplarına ve düşük mineral emilimine sebep olabilir.   

 

Yorumlar