Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Gıda Hassasiyetiyle Başa Çıkmak
Beğen

Gıda hassasiyeti durumunda, kişinin rahatsızlığa sebep olan gıdayı tüketmemesi genellikle en kesin çözümdür. Size iyi gelmeyen yiyecekleri belirleyebilirseniz, onların yerine beslenme ihtiyacınızı karşılayabilecek ve ağız tadınıza uyacak seçeneklere yönelebilirsiniz. Mesela portakal suyu size iyi gelmiyorsa onun yerine elma suyu deneyebilirsiniz. Ancak, size iyi gelmeyen yiyeceği tamamıyla hayatınızdan çıkarmanız da gerekmiyor. Örneğin; inek sütü içemiyorsanız, bir fincan kahvenin içine az bir miktar ekleyerek içmeyi deneyebilirsiniz.   

Eğer laktoz hassasiyetiniz varsa süt ürünlerinden uzak durmaya çalışın. Aldığınız ürünlerin içeriğini etiketlerden kontrol edin; süt ürünleri ve laktoz içeriyor olabilir. İnek sütü yerine soya sütü içebilirsiniz.

Süt ürünlerinden uzak duran kadınların, kemik sağlıklarını korumak adına diğer ürünlerden gerekli kalsiyumu aldıklarından emin olmaları gerekir. Probiyotik yoğurt laktoz hassasiyeti olanlar için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Glüten hassasiyeti olan kişiler, buğday ve arpadan uzak durmalılar. Onun yerine pirinç, mısır, soya ve patates nişastası tüketebilirler.

Yorumlar