Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Karpal Tünel Sendromu
Beğen

Bilgisayar Başında, Direksiyonda ya da Bebek Arabasını kullanırken elleriniz mi uyuşuyor? Karpal Tünel Sendromu Kapınızı Çalıyor Olabilir!

Sabah uyandığınızda, gün içinde parmaklarınızda uyuşma ve ağrı varsa veya parmaklarınızda ve elinizde gece tatlı uykunuzdan uyandıracak kadar şiddetli ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluyorsa anlatacaklarımızı dikkatle okumanız ağrılarınızı hafifletmenin belki de ilk yolu olabilir!

Karpal Tünel Sendromu masabaşında çalışanlardan süt sağanlara, takı tasarlayanlardan yük taşıyanlara birçok meslek grubunu ve romatizma, obezite, diyabet gibi sağlık sorunlarıyla boğuşan birçok insanı tehdit ediyor. Hamilelik ve emzirme döneminde hormoların hızlı değişimiyle oluşan ödemin bilek bölgesinde oluşturduğu baskı da birçok anne adayını ve anneyi Karpal Tünel Sendromuyla tanıştırıyor.

Anneliğin tadını aldığınız o heyacanlı ilk ayların kabusa dönüşmemesi için hormanların azizliğine rağmen   karpal tünel sendromundan korunmanın ve semptomları hafifletmenin yolları elbette var. Nedir bu Karpal Tünel Sendromu ve Nasıl Tedavi Edilir?

1-Karpal Tünel Sendromu Nedir?

El bileğini oluşturan kemiklerin arasındaki dar bir boşluktan 9 adet tendon ve el parmaklarındaki hareketi ve hissetmeyi sağlayan median sinir geçmektedir. Karpal Tünel adı verilen bu dar boşluktan geçerek parmaklara kadar uzanan Median sinirin çeşitli nedenlerle sıkışması sonucu ortaya çıkan rahatsızlığa Karpal Tünel Sendromu denilmektedir.

2-Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Her kavanoz açamadığınızda endişeye kapılmayın ama ilk belirtilerden olan elde güç kaybını elin ilk üç parmağında ve yüzük parmağının iç yarısında karıncalanma, uyuşma, hafif hissizlik ve çabuk yorulma takip eder. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte gece uykuları şiddetli bir ağrı ve elinizi bir süre için kullanım dışı bırakakan uzun süreli bir karıncalanma, uyuşukluk ve hissizlik ile bölünmeye başlayabilir.

3-Karpal Tünel Sendromunun Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Başvuracağınız ortopedi ve travmatoloji uzmanı doktorun  1-  2 dk süreyle bileğinizin ortasına bastırak bileğinizi içe doğru bükmesi sonucunda parmaklarınızda uyuşma-karıncalanma başlaması hastalığın teşhis yöntemlerinden birisidir.

Sinir ileti testi EMG, hastalığın kesin teşhisinin yanı sıra hastalığın hangi seviyede olduğuyla ilgili de bilgi verir.

4-Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür?

Ellerin Sinire Baskı Yapacak Şekilde Kullanıldığı Mesleklerde (mavi yaka beyaz yaka ayrımı yok sürekli bilgisayar başında yazı yazmak, temizlik yapmak, takı tasarlamak)

Hormonal Değişiklik Yaşayanlarda: Hamilelik ve emzirme döneminde hormanlardaki değişim nedeniyle vücut sıvılarındaki artışın sinire baskı yapması sonucu Karpal Tünel Sendromu görülebilir. Menopoz, hipotiroid gibi hormonların değişimine neden olan durumlar da ödem, bilek yapısında değişim gibi etkenler karpal tünelde daralmaya neden olabilir.

Altta Yatan Farklı Sağlık Problemlerinin Tetiklediği Kişilerde: Yaralanma, kırık vb nedenlerle bilekte yaşanan travmanın sinirleri etkilediği kişilerde ortaya çıkabildiği gibi, diabet, romatoid artrid, romatizma, hipotiroidizm ve obezite problemlerinden birini veya birkaçını yaşayanlarda da görülmektedir.

Ayrıca kadınlarda erkeklerden, yaşlılarda gençlerden daha sık görülmektedir.

5-Karpal Tünel Sendromunun Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doktorunuz hastalığınızın aşamasına göre, hamile veya emzirme döneminde olmanız veya diğer sağlık sorunlarınız ışığında aşağıdaki yöntemlerden biri veya birkaçını size önerebilir.

1. Bileklik Kullanmak: Bileğin sinirlere bası yapacağı pozisyona girmesini engellemek üzere tasarlanan bir bileklik kullanarak tendonlara ve median sinire uygulanan basının azaltılarak toparlanması ilk başvurulan yollardan biridir. Doktorun önerisine göre bazı durumlarda gece yatarken bile takılması tercih edilebilmektedir. Genellikle en az bir ay takılması önerilir.

2. Bileğin Dinlendirilmesi: Semptomların hafif şiddette olduğu durumlarda tekrarlayan hareketlerden kaçınmak, bileği zorlayıcı güç gerektiren hareketleri yapmamak, ağır taşımamak gibi basit önlemlere ilaveten gece bileğin üzerine yatmamak önerilir.

3. İlaç Tedavisi: B1/B6/B12 karma vitamin tabletleri ve Steroid olmayan, antienflamatuar (ödem giderici-ağrı kesici ilaçlar) -antienflamatuar almanızı engelleyecek hamilelik, kan sulandırıcı ilaç kullanımı vb sağlık sorunlarınız yoksa- ağrının kontrolü için doktorunuz tarafından önerilebilir.

4. Fizik Tedavi : Doktorunuz elinizi ve bileğinizi güçlendirecek egzersizler konusunda size yardımcı olacak bir fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi önerebilir.

5. Kortizon Kullanımı: Kortizon enjeksiyonu veya hap olarak kullanımı, ödem giderici diğer ilaçlarda olduğu gibi semptomların azalmasına yardımcı olmakla birlikte genellikle kortizon tedavisinin sağladığı fayda geçiçi olarak tanımlanıyor ve belirtilerin 1-6 ay içerisinde tekrar alevlendiği görülüyor.

6. Alternatif Tedaviler : Hastalığın seyrine göre masaj, yoga, esnetme hareketleri, akupunktur, botoks enjeksiyonu gibi alternatif tedavi uygulamalarını doktorunuz önerilebilir. Alternatif tedavileri özellikle kortizon tedavisiyle karşılaştıran birçok çalışma yapılmakla birlikte,  The Journal Of Pain'de 2009 Mayıs'ta yayınlanan Karpal Tünel Sendromlu Hastalarda Akapunktur: Rasgele Seçilmiş Deneklerle Kontrollü Deney (Acupuncture in patients with carpal tunnel syndrome: A randomized controlled trial.); 2011 Şubat'ta yayınlanan Rasgele Seçilmiş Deneklerle Karpal Tünel Sendromu İçin  Akapunkturun Oral-Steroidler Karşısında Hasta Üzerinde Denenmesi:Uzun Dönemli İzleme (A randomized clinical trial of acupuncture versus oral steroids for carpal tunnel syndrome): a long-term follow-up.) ve 2012 Ocak'ta yayınlanan Karpal Tünel Sendromunun Tedavisinde Akapunktur: Rasgele Seçilmiş Deneklerle Kontrollü Uygulama Çalışması (Acupuncture in treatment of carpal tunnel syndrome: A randomized controlled trial study) gibi araştırmaların sonuçlarıakupunkturun alternatif tedavi değil ana tedavilerden biri olması gerektiği savunmaktadır.

7. Ameliyat: 6 aydan az olmamak koşuluyla denenen diğer tedavi yöntemlerinin cevap vermemesi durumunda doktorunuz son seçenek olarak ameliyata karar verebilir. Yapılan cerrahi müdahaleyle Karpal Tünelde oluşan daralma ortadan kaldırılır. Operasyon genellikle lokal anesteziyle gerçekleşir ve hastanede yatmanıza gerek görülmez.

Anneler, Karpal Tünelinizde Sıkışma Varsa Kahramanlığa Kalkışmayın!

Hamilelik ve emzirme döneminde hormonların değişimi sonucu artan ödem nedeniyle oluşan Karpal Tünel Sendromu belirtilerinde doktorlar ilk önce bileğin dinlendirilmesi, bileklik kullanımı ve fizik tedavi yöntemlerini   ve hastalığın şiddetine göre gerekli görülürse ilaç kullanımını tercih ediyorlar. Hamilelikte gelişen Karpal Tünel Sendromunda emzirmenin kesilmesinden sonra hormanların tamamemen normal seviyeye dönmesiyle birlikte semptomlar hızla ortadan kalkabiliyor. Hormon seviyelerinin normale dönmesi ise yaklaşık 6 ay sürdüğünden bu geçiş döneminde sinirlere kalıcı bir hasar vermemek için azami dikkat öneriliyor. Karpal Tünel Sendromunun kabus haline dönüşmemesi için ağır ve zor işleri kocalarınıza paslayın! Sıkışmış kavanozların kapaklarını açmak, market arabası ittirmek, süpürge kullanmak gibi kahramanlıkları bir süre yapmayın!

Yorumlar