Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Kış Depresyonuna Dikkat!
Beğen
AnneForm Ekibi

Bir yanda anneliğin zorlukları, bir yanda kışın getirdiği kısıtlamalar... Kendinizi kapana kısılmış gibi hissetmeniz an meselesi, fakat 'kış depresyonu' bu bunaltının biraz ötesinde bir durum.

 

Prof Dr. Müfit Uğur, "mevsimsel faktörlere bağlı olarak; güneş ışığından mahrum kalma" halinin mevsimsel duygudurum bozukluğuna sebep olduğunu açıklıyor. Kış mevsiminde havanın erken kararması, insanların kapalı alanlara tıkılıp kalmak zorunda olması mevsimsel duygudurum bozukluğunu, yani kış depresyonunu tetikliyor.

Güneş ışığının azalmasına bağlı olarak mutluluk hormonu diye anılan 'serotonin' azalmaktadır. Bununla beraber uyku hormonu olarak bildiğimiz 'melatonin' güneş ışığının azalması ile artmaktadır. Uzmanlara göre, kış depresonuna sebep olan muhtemel durum bu hormonsal değişimlerdir.

 

Kış Depresyonu Belirtileri Neler?

1. Mutsuzluk ve hayata karşı duyulan isteksizlik,

2. Enerji azalması,

3. İştah azalması ya da artması, yeme bozukluklarının ortaya çıkması,

4. Sinirlilik ve karamsarlık,

5. Konsantrasyon bozukluğu,

6. Anksiyete.

 

Kış Depresyonundan Nasıl Korunurum?

  •  Gün ışığından en verimli şekilde faydalanmaya çalışın!
  •  Kışa uygun kıyafetlerle açık havada spor yapmanız mümkün, spor yapmamak için bahaneler üretmeyin. Spor beyindeki serotonin düzeyini arttıracağından, kış depresyonundan korunmanıza yardımcı olacaktır.
  •  Dengeli bir beslenme, dengeli bir ruh halini de beraberinde getirme potansiyeli taşır. Beslenmenize dikkat edin! Özellikle D vitamini alımı için haftada iki kez balık tüketmeli, bol su içmelisiniz.
  • Kış geldi diye eve kapanmayın, kapalı ortamlarda sosyalleşebilirsiniz! Arkadaşlarınızın evlerine küçük ziyaretler yapabilir ya da kapalı bir mekanda arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz.
  • Kışı düşmanınız olarak algılamaktan vazgeçip, evde yapmak istediğiniz ama vakit bulamadığınız şeyleri yapmanızı sağlayacak güzel bir mevsim olarak düşünebilirsiniz. Uzun zamandır okumak istediğiniz ama vakit bulamadığınız kitapları okuyabilir ya da merak ettiğiniz tarifleri denemek için mutfağa girebilirsiniz.

 

Her ne kadar mevsimsel değişikliklerden bir çoğumuz olumsuz yönde etkileniyor olsak da, bu olumsuz düşünceler hiç değişmeden devam ediyor ve hayatınızı olumsuz yönde etkiliyorsa bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederiz!

 

Referanslar

Duygudurum Bozuklukları/ Prof. Dr. Müfit Uğur

 

 

 

 

 

AnneForm Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm
Yorumlar