Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Korunmasız Cinsel Yaşam & HPV Aşısı
Beğen

Korunmasız Cinsel İlişki

Tabii cinsel yolla bulaşan hastalıklarda partner önemlidir. Korunmasız cinsel ilişki neticesinde hastalıklar bulaşabilir. Vajende gene kolonize olabilir sonraki dönemde atağa sebep olabilir. Bu noktada korunmasız cinsel ilişkiden çekinmek bununla ilgili tedbirleri almak altın kuraldır. Yani bu noktada prezervatif kullanmak çok önemlidir. Diğer konuda korunmak anlamında, bir kadının ilişki korunması ve cinsel ilişkiden korunmak dışında yapabileceği bu hastalıklar için çok fazla bir şey yok.

Burada tek eşlilik yani partnerin doğal olarak sadık olması karşılıklı olarak kişilerin birbirine bu hastalıkları bulaştırmaması; bunların içinde HIV vardır, bel soğukluğu vardır, klamidyal enfeksiyonları vardır. Bunlar tamamen karşılıklı cinsel ilişki sonrası birbirine taşınabilen enfeksiyonlardır. Bu noktada korunma önlemi olarak tek eşlilik ve eğer cinsel ilişkiye başka bir partnerle giriliyorsa mutlaka korunarak cinsel ilişkiye girmek dışında yapılabilecek bir korunma yöntemi maalesef yok.

 

HPV Aşılaması

Günümüzde HPV aşılaması, özellikle gelişmiş ülkelerin rutin aşılama şemaları içerisindedir. Ülkemizde de HPV aşısının standart aşılama şemasına alınmasıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Özellikle 9 ile 11 yaşlarındaki kızların bu dönemde aşılanması daha sonraki dönemde HPV virüsüne bağlı siğillerde ve gene HPV virüsüne bağlı serviks kanserinin  etiyolojisinde (nedeninde) önemli bir rol oynamaktadır. Bu korumayı sağlayabilmek için bu yaş grubunda kişinin aşılanmaya başlaması gerekmektedir. Hatta şu anda erkekler üzerinde de bu aşılamanın kullanılması ile ilgili çalışmalar  ve protokoller devam etmektedir. Ülkemizde de HPV aşılaması şu anda talep eden kişiler için ruhsatlı ve endike (şart) dir.  İlerleyen dönemlerde kişinin ergenliğe ulaştığı ve aktif cinsel hayatının başladığı dönemde HPV'ye bağlı siğiller ve HPV'nin yerleşmesine bağlı ileride oluşabilecek serviks kanserinden korunması için HPV aşılaması önemlidir.
 

*Dr. Ali Özön röportajının diğer bölümlerini okumak için tıklayın: "Hamilelikte Oluşabilecek Enfeksiyonlar & Korunma Yöntemleri" , Normal Doğum & Sezaryen Sonrası Gelişebilecek Enfeksiyonlar""Doğum Sonrası Oluşan Enfeksiyonun Anne Sütüne Etkileri"  , "Antibiyotik Kullanımı & Vajinal Temizlik" , Vajinal Mantar Enfeksiyonları, "Hamileler Seyahat Sırasında Enfeksiyonlardan Nasıl Korunmalı?"

Yorumlar