Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Pilatesin Temel Unsurları
Beğen

Pilatesin bazı temel unsurları vardır. Hareketleri yaparken bu unsurları akılda tutmak gerekir, bunu uyguladıkça temel unsurlar oturur ve kendiliğinden yapmaya başlarsınız.

Nefes

Ruh halinize göre nefes alma şekilleri de değişir. Stresli ve gergin olduğunuz zamanlarda, nefesiniz genelde düzensizdir ve derin nefes almazsınız; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oksijeni de alamamış olursunuz. Eğer kendinizi nefes konusunda eğitirseniz, sakinleşmenize ve enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Nefesinizi tutmak, kaslarda gerginliğe sebep olur ve nefesinizi verdiğinizde de gerginlik gider.

Konsantrasyon

Eğer beyin yapılan harekete konsantre olursa kaslar daha iyi çalışır. Beyin kaslara çalışması için sinyal gönderir, bu yüzden çalıştırmaya çalıştığınız kaslarınıza konsantre olmanız daha faydalı olacaktır.

Kontrol

Tüm hareketler yavaşça ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Ne kadar hızlı yaparsanız, egzersizi tamamlayabilmek için o kadar az kas kütleniz çalışır. Pilates hareketleri aralıksız olarak yapıldığından, kesintisiz ve kontrollü olmalıdır.

Akıcılık

Bir hareketi diğeriyle bağlayarak, çalışmanız boyunca düzenli bir enerji akışı elde etmiş olursunuz. Devamlı dönen bir tekerlek gibi. Hareketlerin sakince ve kesintisiz olması önemlidir. 

Rahatlama

Pilates vücudun dinlendirilmesidir. Sağlıklı bir denge kurabilmek adına egzersize başlamadan önce gerginliğinizi azaltmalısınız. Gereksiz bir gerginlik yüzünden vücudunuzda bir dengesizlik olabilir. Özellikle boyun ve çene kısmınızda gerginlik olabilir. Pilates egzersizleri sırasında, başınızdan ayak parmaklarınıza kadar olan kısımdaki gelişiminize dikkat edin. Gergin olan yerlerinizi fark ettikçe, o bölgeleri daha kolay gevşetebileceksiniz.    

 

Yorumlar