Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Pilatesin Yararları
Beğen

Alman boksör ve sirk sanatçısı Joseph Pilates’in buluşu olan pilates, beden ve zihin ilişkisini kuvvetlendiren bir spor biçimidir. Zamanla daha da gelişen bu teknikte temel nokta; beden, zihin ve ruh arasında bütüncül ve kuvvetli bir kontrol mekanizması geliştirmektir.  

Pilatesin birçok faydası vardır. İlk olarak egzersizleri bir bütün olarak değerlendirmeliyiz. Temelde, yapılan egzersizler sizi bir sporcuya dönüştürmek için değildir. Pilates sağlıklı bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olur. Doğru bir duruş sayesinde daha zayıf görünebilir, kendinizi rahat ve kuvvetli hissedebilirsiniz. En önemli nokta bu egzersizleri gündelik hayatımızda da uygulamaktır. 

Pilates herkese faydalıdır. Yaşınızı ve form durumunuzu gözetmeksizin siz de pilatesten yararlanabilirsiniz. Pilates, tüm vücudu destekleyen karın ve sırt kaslarını geliştirir. Bu kaslar kuvvetlendikçe duruşunuz da düzelecektir.

Pilateste bir sonraki harekete geçerken ara verilmez ve bir devamlılık vardır, böylece tüm vücudun konsantre olması sağlanır. Yaralanma riski azalırken kaslar da güçlenir.   

Pilatesin en önemli özelliği konsantre ve odaklanmadır. Zihniniz ve vücudunuz arasındaki uyum sayesinde iyileşme hissini fark edebilirsiniz. Bütünsel yaklaşım, peşi sıra yapılan hareketlerle birleştirilir. 

Pilates egzersizleri sırasında, hareketler kontrol altında olmalıdır. Omurganız dik, karın kaslarınız kasılmış, çalıştırmadığınız kaslarınız rahat olmalı ve nefesinizi tutmamalısınız. Bunlar pilateste başarılı olmanın bazı püf noktalarıdır.

Pilatesten sağlıklı bir şekilde faydalanmak için, çekirdek kuvvet egzersizleri ve karın, pelvik, bel kaslarının koordinasyonu önemlidir. Kaslardaki herhangi bir dengesizlik sakatlığa sebep olabilir. Çekirdek istikrar hareketleri ne kadar iyi yapılırsa sakatlık riski de o kadar azalır ve ayrıca sırt ağrılarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olur. 

Yorumlar