Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Refleksoloji
Beğen

Refleksoloji; ayak, el ve kulaklardaki belirli noktalara baskı uygulanarak enerji akışını sağlamayı amaçlayan bir terapi yöntemidir. Refleksolojide asıl amaç, vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü harekete geçirmektir. Genel olarak destekleyici bir tedavi olarak uygulanır.

Refleksolojinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığımıza birçok yararı vardır. Kan dolaşımını düzenleyerek  iç organların daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Refleksoloji, vücudu kafadan, ayak parmaklarına kadar on dikey bölgeye ayırmıştır. Her bir bölge, bir diğeri ile bağlantılıdır. Refleksoloji terapisi sayesinde uyarılan bölgeler, sinir sisteminin etkisi ile birbirini harekete geçirir.

Terapi esnasında ayaklara baskı uygulandığında, ayaklardaki sinirler, insan doğasındaki yaşama ihtiyacından ötürü vücudun tüm bölümleriyle etkileşime geçer. Ayak tabanlarındaki sinirler çevresel bilginin algılanmasını sağlar. Uygulanan baskı türüne göre bu sinirler beyine oturma, koşma, ayakta durma gibi vücut pozisyonları ile ilgili bilgiler gönderir. Böylece beyin, kan şekeri, oksijen, kas kasılmaları ve gevşemelerini kullanarak, organların ihtiyaç duyulan enerjiyi üretmelerini sağlar.     

Refleksoloji terapisi; engelli çocukların zihinsel ve fiziksel tedavisinde, stres ve anksiyete bozukluğu, depresyon, migren gibi rahatsızlarda uygulanır ve hastaların rahatlamasını sağlar. Özellikle, regl öncesi gerginliği (PMS) azalttığı kanıtlanmıştır.

Refleksoloji tedavisi için uygun görülen azami süre 4-6 ay arasındadır ve bu tedavi, sağlık altyapısı olan, yetkin uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.

 

Yorumlar