Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Sigara Alışkanlıklarının Türleri
Beğen

Sigara içmek, ne yazık ki çok yaygın bir alışkanlıktır. Sigaraya bir kez başlayınca insanlar, çeşitli nedenlerden dolayı içmeye devam ederler. Sigaranın fiziksel bağımlılıktan ziyade psikolojik ve sosyal açıdan alışkanlık haline geldiği düşünülmektedir.

 

Zevk aldığı için içenler: Bu kişiler sigaralarını çok severler. Sigaranın tadını sevdiği için ve içince kendisini rahatlattığı için içenlerdir. Ayrıca çıkan dumandan ve içerken sigarayla oynamaktan bile zevk alırlar. 

Sıkıntılı anlarda içenler: Bu tarz içiciler sıkıntılı oldukları anlarda hemen sigaraya sarılırlar. Sigaranın sinirlerini yatıştırdığını, endişelerini azalttığını düşünerek sigara içerler. Bu kişiler de tıpkı zevk aldığı için içenlere benzerler; çünkü onlar gibi sigara sayesinde stresten kurtulduklarını düşünüp, sigarayı içerken bir rahatlama hissederler.  

Alışkanlıktan içenler: İlk başlarda sigaradan hoşlanmış olan; ancak daha sonra bunu sadece alışkanlık haline getirdiği için içmeye devam edenlerdir. Sigaradan herhangi bir zevk almasalar da alışkanlıklarından dolayı elleri devamlı sigaraya gider.

Bağımlı olanlar: Sorunlu türde içicilerdir. Sigara içmek için yaşarlar ve nerdeyse birini söndürmeden bir diğerini yakarlar. Psikolojik alışkanlıklarından ötürü sigara içerler. Sorunlarını çözmek için de, kendilerini iyi hissetmek için de sigara içerler.

Pasif içiciler: Çevresinde sigara içenler olduğundan onlar da sigara dumanını solurlar. Genelde sigara içmezler; ancak çevresindeki içenlerin dumanına maruz kalırlar.  

 

Yorumlar