Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Stres Nedir?
Beğen

Stres, insanın karşılaştığı baskı sonucu ortaya çıkan bedensel ve ruhsal tepkidir. Belirli bir seviyede olduğu sürece stres aslında her daim hayatımızın bir parçasıdır. Hatta yaşadığımız normal seviyedeki stres, yaklaşmakta olan bir tehlikeye karşı çabuk tepki vermemize yardımcı olmaktadır.  

Medeni toplumlarda stresin asıl sebebi yoğun programlar ve zaman sıkışıklığıdır. Yapılması gereken farklı işler için devamlı plan yapmak ve onları düşünmek hormon seviyemizde kronik değişikliklere neden olur. Ayrıca başarısızlıklar, ani ve önemli duygusal değişimler ve açlık da strese neden olabilir.

Gündelik hayatımızdaki strese neden olan bu sebepler vücut dengemizin bozulmasına sebep olabilir ve sorunsuz enerji akışına zarar verebilir. Hücreden hücreye aktarılan bu enerjinin, çoğu kültürde yaşamımızın kaynağı olduğuna inanılır. Bu yüzden hayat kalitemizi arttırabilmek adına stres seviyemizi kontrol altında tutmalıyız. Yüksek stres seviyesi yüksek kortizol seviyesi anlamına geldiğinden kırışıklıklar, sivilceler, hafıza kaybı, sinir sistemi hasarları, bağışıklık sisteminde bozukluklar, yüksek kan basıncı, şeker, alerji kaynaklı inflamasyon gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, yaşlanmanın etkilerini geciktirmek için de stresle savaşmalısınız.  

Stresle nasıl baş edilebilir?

Güne huzurlu başlayın: Uyandığınızda birkaç dakika yatakta uzanın ve vücudunuzun her bir parçasını hissedin. Huzurlu uyanmak, güne çok daha zinde başlamanızı sağlar.

Gününüzü planlayın: Günün ilk birkaç saatinde, zamanla ilgili stres yaşamamak için o gün ne yapacağınızı planlayın. Günlük yapacağınız işleri kahvaltı ederken, duş alırken ya da araç kullanırken planlayabilirsiniz.

Spor: Spora zaman ayırmak çok önemlidir. Bu sayede gerginliğinizi ve stresinizi atabilirsiniz. Eğer düzenli olarak spor yapma şansınız yoksa en azından günde 20 dakika yürüyebilirsiniz. 

Rahatlayın: Gün içinde en azından birkaç kez dinlenerek rahatlayın ve stresinizden kurtulun.

Yorumlar