Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Uçucu Yağlarla Kolay Regl Dönemleri
Beğen

Uçucu yağlar, regl ağrısını azaltmak için ve hormonal seviyenin düzenlenmesine yardımcı olmak için yıllardır kullanılmaktadır. En iyi bilinenleri; anason, papatya, misk adaçayı, yasemin, tatlı rezene, tatlı mercanköşk, lavanta, melisa, nane ve hindistancevizi yağıdır. Karnınıza ya da bel bölgenize aromaterapi kompresi uygulayabilirsiniz ya da bu yağları sıcak bir şişe su içinde kullanabilirsiniz.  

Ağrılı adet dönemleri, rahimde kan birikmesinden kaynaklanmaktadır. Rahminizdeki kaslar kasıldığında, rahme giden kan akışı kesilir ve bunun sonucunda bedeninizde ağrı hissedersiniz. Çoğu durumda, adet ağrısı yaşamak normaldir ve evde tedavi edilebilir. Belirtiler kişiden kişiye değişebilir, hafif bir rahatsızlık yaşanabileceği gibi, karında uzun süreli, yoğun, keskin ve sancılı bir ağrı da hissedilebilir. Bazı kadınlarda, adet sancıları belde de hissedilebilir.

Bu sorunla baş edebilmek için evde uygulayabileceğiniz bazı yağ terapileri vardır:

* Uçucu yağlar saat yönünde sürülerek, adet döngünüze başlayacağınızı düşündüğünüz tarihten sekiz ya da on gün önce tüm karına uygulanabilir. Lavanta, Misk Adaçayı, Papatya ve Mercanköşk Yağı adet sancısını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu yağlar yıllardır anestetik ilaç ve ağrı giderici olarak kullanılmıştır.

* Tatlı Mercanköşk Yağı ile karına sıcak kompres yaparak, ağrıyı azaltabilirsiniz.

* Göğüsleriniz ağrıyorsa, ya da göğüslerinizde hassasiyet varsa, ılık kompres uygulamanın da faydası olacaktır.

* Yağların yanı sıra, kan dolaşımını sağladığından ağrılı adet sancıları ile baş etmek için egzersizin de büyük faydası olacaktır.

Düzensiz Adet Dönemleri özellikle de hamile kalmaya çalışırken sorun yaratabilir. Düzensiz adet dönemleri, genellikle düzensiz hormon seviyelerinden, stresten ve sık seyahat etmekten kaynaklanır.

* Melisa ve Gül Yağı gibi stresi azaltan uçucu yağların faydası olabilir. Bunlar, karına saat yönünde nazikçe sürülerek uygulanabilir.

* Eğer düzensiz adet dönemleri yüzünden rahatsızlık ve enerji kaybı hissederseniz, Hindistan Cevizi Yağı kullanabilirsiniz. Bu esans, enerjiyi arttırmak için son derece faydalıdır. Yasemin Yağı da ruh sağlığımız için son derece faydalıdır, ayrıca uterus (rahim) bozuklukları için de kullanılır. 

* Tatlı Rezene Yağı hormonal denge ve kas spazmları için son derece faydalıdır.

Az adet görme ya da çok adet görme de sık görülen durumlar arasındadır. Bu sorunlar, prostaglandin hormonunun dengesizliğinden kaynaklanabilir. Eğer çok adet görüyorsanız, bu rahim içi zarının çok kalın olmasından kaynaklanabilir. Az adet görüyorsanız, bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Misk Adaçayı, Laden Reçinesi, Fesleğen, Ardıç, Biberiye ve Rezene Yağları az olan adet kanamasını arttırabilir. Çok adet görüyorsanız, bu yağları kullanmamak gerekir.

Çok adet görüyorsanız: Gül, Sardunya Çiçeği, Servi Yağı çok olan adet kanamasının azalmasına yardımcı olabilir.

Misk Adaçayı ve Gül Yağı mucizevi yağlardır ve bunları birçok durumda kullanmak mümkündür. Örneğin, bu yağları menopoz sırasında, doğum sırasında ve hormonal dengeyi sağlamak için kullanabilirsiniz.

*** Lütfen hamilelik sırasında bu yağların hepsinin kullanılamayacağını unutmayın. Eğer hamileliğiniz sırasında bu yağları kullanmak istiyorsanız, lütfen öncelikle doktorunuza başvurun.

     

          


 

Yorumlar