Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Vajinal Duş
Beğen

Vajinal duş, suyla ya da tıbbi ürünlerle vajinayı temizlemenin en genel yollarındandır. Temizlik sebebiyle kadınlar vajinal duş yapmakta ve bunu alışkanlık haline getirmektedir. Özellikle İslami toplumlarda, bu işlem ayrıca dinsel sebeplerden dolayı da yapılmaktadır. 

Ne yazık ki bu uygulama umulanın aksine sonuçlara sebebiyet vermektedir. Çoğu sağlık kuruluşu; özellikle de Dünya Sağlık Örgütü, vajinal duşun, vajina sağlığı açısından olumsuz bir etkisi olduğunu resmi raporlarla ortaya koymaktadır.

Vajinal duş, vajina florasının bozulmasına yol açmaktadır. Bu bozulmanın düzelebilmesi ve doğal haline gelebilmesi için 72 saat geçmesi gerekmektedir. Bakteri miktarına göre de vajinada kuruluğa, enfeksiyona ve tahrişe sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, genital bölgedeki muhtemel bir rahatsızlığı engellemek adına, vajinanın doğasını bozmamak gerekir. Her kadının genital bakım konusunda kendine has bir yöntemi olabilir, çünkü farklı uygulamalara karşı her insan farklı tepkiler gösterebilir. Bazı kişilerin genital bölgelerinde rahatsızlığa neden olabilen alerjik bir yatkınlık olması mümkün olabilir. Böyle durumlar haricinde, vajinayı tıbbi ürünlerle temizlemekten ve sık yıkamaktan kaçınmanız gerekmektedir.

Yorumlar