Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Vajinal Mantar Enfeksiyonları
Beğen

Kadınların enfeksiyon hastalıkları üroloji polikliniği ya da dahili polikliniklere en sık ziyaret ettikleri konuların başında tekrarlayan üriner  sistem enfeksiyonları ve vajinal mantar enfeksiyonları gelmektedir. Özellikle tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonları çok önemli bir problemdir. Bu konuda yapılması gereken bazı koruyucu önlemler ve bazı tedavi protokolleri mevcuttur.  

Kadınların öncelikle tekrarlayan üriner sistem enfeksiyonlarından korunabilmek için özellikle genital bölgenin temizliğinin önemi ilk sıradadır. Bu noktada, kadın genital sistemin anatomik yapısının erkekten farklı olması nedeniyle maalesef bir kolaylaştırıcı faktör mevcuttur. Kadınlar hayatının herhangi bir döneminde hiçbir sebep olmadan bir üriner sistem enfeksiyonu geçirebilirler.  Burada dar ve hava almayan pantolonların  kullanılması, plastik içerikli iç çamaşırlarının kullanılması bu bölgenin hijyenini bozarak bu enfeksiyonları tetiklemektedir. Kişinin nüks üriner sistem enfeksiyonlarıyla sık karşılaşması durumunda cranberry ekstresi'nin  rutin kullanımı literatürde önerilmektedir. Bu idrar yollarındaki epitelin kayganlaştırıcılığını arttırarak bakterinin tutulmasını engellemektedir. 

Ayrıca idrarı asit haline getirebilmek için C vitamini kullanımı, günlük sıvı alımının arttırılması kişinin koruyucu önlem olarak hayatını ekleyebileceği doğal tedbirlerdir. Ancak tüm bu önlemlere rağmen kişi tekrarlayan sistit ya da üriner sistem enfeksiyonuyla karşı karşıya gelebilir. Bu noktada tekrarlı tedavi protokolleri ya da koruyucu bizim kemprofilaksi dediğimiz kişiyi uzun süre korumaya yönelik antibiyoterapiler uygulanabilir. 

Bir önemli nokta da kişinin doğal florasıdır.  Özellikle vajinal floranın dengeli olması, normal yapısına sahip olması üriner sistem enfeksiyonlarında nüksü azaltmak adına çok önemlidir. Bu durumu sağlayabilmek için ağızdan alınabilen laktobasil destekleri, vajinal kullanılabilen laktobasil destekleri  son dönemde önerilmektedir ve bununla ilgili çalışmalar mevcuttur. Aynı durum vajinal mantar enfeksiyonları içinde geçerlidir.

Vajinal floranın bir kere bozulmaya başlaması buraya kandida ve benzeri mantarların yerleşmesi sonrasında nüks  kandidal enfeksiyonlarla karşılaşılabilmektedir. Akut ataklarda bu atağı tedavi etmek yönünde bir tedavi protokolü çizilmekle birlikte atakların tekrarını engellemek için anahtar kelime vajinal floranın restorasyonudur. Bu dönemi hem doğal hem de medikal tedavilerle desteklemek bu nükslerin azalmasına yol açacaktır. 

 

* Dr. Ali Özön röportajının konuyla ilgili bölümlerini okumak için tıklayın:  "Antibiyotik Kullanımı & Vajinal Temizlik" 

** Dr. Ali Özön röportajının diğer bölümlerini okumak için tıklayın: "Hamilelikte Oluşabilecek Enfeksiyonlar & Korunma Yöntemleri" , Normal Doğum & Sezaryen Sonrası Gelişebilecek Enfeksiyonlar", "Doğum Sonrası Oluşan Enfeksiyonun Anne Sütüne Etkileri"  ,  " Korunmasız Cinsel Yaşam & Vajinal Temizlik" 

Yorumlar