Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Vajinismus
Beğen
AnneForm Ekibi

Vajinismus, vajinanın alt kısmındaki kasların istemsiz ve ağrılı bir şekilde kasılmasıyla ortaya çıkan bir cinsel işlev sorunudur. Ağrıya sebep olan bu kasılmalar, genellikle vajinaya dokunulduğunda ve cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girmesi sırasında hissedilir. Bu ağrı rahatsızlığa sebep olur ve cinsel ilişkiye girilmesini zorlaştırır ya da imkânsız bir hale getirir. Vajinismusun teşhisi için öncelikle fiziksel sorunlar araştırılır ve bu da jinekologun işidir. Fiziksel bir sorun bulunamadığı durumlarda, şikayetçi kişi psikologa yönlendirilir.

Vajinismusun birçok fiziksel ve psikolojik nedeni vardır:

* Sağlıkla ilgili durumlar örneğin idrar yolu enfeksiyonları

* Korku ve strese bağlı sıkıntılar

* Eşle yaşanan sorunlar

* Cinsel taciz

* Korkular

* Travmatik olaylar

* Yaşa bağlı değişimler

* Yetersiz ön sevişme

* Normal doğuma ve sezaryene bağlı doğum komplikasyonları

Bazen vajinismus hiçbir nedene bağlı olmaksızın da görülebilir.

Bu rahatsızlık, sadece profesyonel yardımla çözülebilir. Vajinismusun nedenlerine bağlı olarak tedavi; terapi, eğitim, danışmanlık ve pelvik taban kaslarının kasılmasını, vajina genişlemesini ve Kegel egzersizlerini içeren davranışsal terapileri bir araya getirir.

Vajina genişlemesi egzersizleri cinsel terapist gözetiminde yapılmalıdır. Böyle terapilerde eşlerde bulunmalı, dilatörlerin boyutu yavaş yavaş arttırılarak yakınlaşma ve cinsel ilişkiye olanak sağlanmalıdır. Bu çalışmalar sırasında bayanlar vajina çevresindeki pelvik taban kaslarını kontrol etmeyi ve rahatlatmayı öğrenirler.

Eğer neden psikolojik ise hastaya eğitsel kaynaklar sunulmalıdır. Danışmanlık hizmeti önemlidir. Cinsellik konusunda terapi görülmesi, seks korkusu ve halk arasında yaygın olan seks söylenceleri hakkında tartışılması, cinsel anatomi, fizyoloji, cinsel tepki döngüsü hakkında bilgi edinilmesi son derece faydalı olacaktır. 

AnneForm Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm
Yorumlar