Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Yemek ile Şarabın Birlikteliği
Beğen

Yemek ve şarap hep bir arada sunulmuştur. Şarapla hangi yiyeceği tüketeceği kişinin damak zevkine kalmış olsa da; şarabın en temel özelliğinin masadaki yemeği tıpkı bir erkek Tango dansçısının yaptığı gibi yönlendirmek olduğunu unutmamak gerekir. Amaç masadaki diğer yiyeceklerin önüne geçmek değil; aksine onlarla  tatlı bir uyum içerisinde lezzeti arttırmak olmalıdır. Bu güzel birlikteliği zedelememek için aşağıdaki listeye göz atın:

Limon; asitli tadı yüzünden limon bu ilişkideki kara kedidir. Limonun şarapla doğrudan temas ederek tüketilmesi yerine belki bir salatada çok hafif bir sos olarak servis edilmesi daha yararlı olacaktır.

Sirke; her ne kadar şarabın bir bileşeni olsa da, acı tadı yüzünden bir uyum sağlanamaz.

Meyveler; taze meyveler asla şarapla birlikte servis edilmemelidir; çünkü meyvedeki şeker ve asitli tat şarabın tadının önüne geçebilir. Ancak servis edilmeden önce şarapta bekletilmiş çilek bu duruma bir istisna olarak düşünülebilir.

Dondurma; adından da belli olacağı üzere hem dilimizi hem de ağzımızdaki tadı donduracaktır, şaraptaki tutkuyu yok etmesine izin vermeyin.

Çikolatanın; doğasındaki kendini beğenmişlik asla şarabın tadını göstermesine izin vermeyecektir. Sadece yüksek alkol seviyeli ve güçlü aromalı şaraplar çikolatayla baş etmeye cüret edebilir. Sizce de denemek için fazla riskli değil mi?
 

Yorumlar