Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Yeşil Çay ve Beyin Gelişimi
Beğen

Yeşil çay bin yıllardır kullanılan, sağlık üzerindeki pozitif etkileri bilinen mucize bir bitkidir. Yeşil çayın faydalarını gösteren araştırmalar, son yıllarda büyük bir artış göstermektedir. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan bir araştırma sonucu, bu bitkinin yeni bir faydasını ortaya çıkardı:

Yeşil çayın içindeki kimsayal bir madde olan EGCG’nin (Epigallocatechin gallate) hafıza, öğrenme ve beyin hücrelerinin yenilenmesi üzerinde önemli olumlu etkilere sahip olduğu ortaya konuldu. Çinli profesör Yun Bai önderliğindeki bir grup araştırmacı, çayın beyindeki etkilerini incelerken, beyne kolaylıkla giriş yapan EGCG maddesinin bilişsel aktiviteyi geliştirdiği gibi, nörojenez adı verilen yeni sinir hücresi gelişimini de belirgin bir şekilde arttırdığını gözlemlemiş. EGCG maddesinin kısa süreli hafızanın uzun süreli hafızaya çevrilmesine ve hafızanın daha güçlü olmasına katkıda bulunduğu da araştırma sonuçlarında vurgulanmaktadır.

Hafıza ve sinir hücresi gelişimi üzerindeki etkilerinin yanında, araştırmada yeşil çayın öğrenme üzerinde de etkisinin bulunduğunun üzerinde duruluyor. Bu araştırma sonucu, yeşil çayın yararlarına bir yenisinin daha eklendiğini gösterirken,  Bai ve ekibini  EGCG maddesinin alzheimer ve diyabet gibi çeşitli hastalıklar üzerindeki etkisini araştırmaya teşvik etmiştir.

 

Referans:
Wang, Y., Li, M., xu, X., Song, M., Tao, H., & Bai, Y. (2012). Green tea epigallocatechin-3-gallate (egcg) promotes neural progenitor cell proliferation and sonic hedgehog pathway activation during adult hippocampal neurogenesis. Molecular Nutrition & Food Research, 56, 1292-1303.

 

Yorumlar