Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Zayıflayamıyorsanız Sorun D Vitamini Olabilir!
Beğen

Kadınlar ve hatta erkekler de güzel ve “fit” görünmek ve sağlıklı beslenmek için diyet yaparlarken, yanlış beslenme alışkanlıklarının artmasıyla günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite nedeniyle de dünyada milyonlarca insan diyet programları uygulamak zorunda kalıyor. Bu nedenle günümüzde dünya nüfusunun önemli bir bölümü canını dişine takmış diyet yapıyor diyebiliriz..

Neredeyse hergün biliminsanlarının zayıflama hakkında elde ettikleri yeni bir bulguyu öğreniyoruz. Bugün afrika mangosunun peşine düşüp kilo vermeye çalışırken yarın acai berry kullanmaya başlıyoruz. Siz de belki bir diyetisyen kontrolünde diyet yapıyor ya da inatla diyetisyen yardımı almayıp elden ele gezen diyet listeleriyle idare ediyorsunuz. Bir türlü kilo veremiyorsanız, bir şeyleri atlıyor olabilirsiniz. Peki D vitamininin zayıflamadaki rolünü biliyor musunuz?

D Vitaminini Tanıyalım

Yağda eriyen bir vitamin grubu olan D vitamini kalsiyum ve fosforun vücut tarafından emilimine yardımcı olur. D vitamini grubu içerisinde en önemlileri D2 ve D3 vitaminleridir. D2 vitamini (ergokalsiferol) çeşitli liken bitkilerinde, ultraviyole ışık görmüş bazı mantarlar ve ‘kara yonca’ da denilen Alfaalfa bitkisinde bulunur, D2 güneşten sentezlenmez. D3 (kolesalsiferol) vitamini ise güneşlenme yoluyla deride sentezlenir ayrıca balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı gibi besinlerde de bulunur..

Vücut besin yoluyla ihtiyacı olan D vitaminin sadece %10’unu alabilir. D vitamini ihtiyacının büyük kısmı güneşlenme sayesinde deride sentezlenerek karşılanır.

D Vitamini Zayıflamaya Nasıl Etki Eder?

1. Yağ hücrelerinin metabolik olarak daha aktif olmasını sağladığı için daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

2. Yağ hücrelerinin yağları depolamasına ya da yakma kararını vermesine yardımcı olur. Düşük D vitamini düzeyinde vücut yağları depolar D Vitamini düzeyi yükseldiğinde depolamak yerine yağları yakmaya başlar. 

3. Diyet yaparken en büyük düşman olan açlık hissini azaltır. Beyninize tok olduğunuz konusunda sinyal gönderen “leptin” salınımını yükseltir ve daha uzun süre tok hissedersiniz.

4. Serotonin hormonu seviyesini yükselterek açlık hissinin minimum düzeyde kalmasını sağlar.

5. D Vitamini, Kalsiyum emilimini sağlar. Kalsiyum da zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kalsiyumdan zengin diyetler kilo kaybının yağ kütlesinden olmasına yardımcı olur.

Kalsiyumun kilo vermeye etkilerini ise 3 başlıkta sıralayabiliriz:

1. Vücutta kalsiyum düzeyi düzeyi düşük olduğunda Parathormon seviyesi Kalsiyumu dengelemek için yükselir ve yüksek Parathormon seviyesi metobolik aktivitenin azalmasına neden olur. Düzenli kalsiyum emilimi Parathormon seviyesini düşürürken metabolizmayı hızlandırır.

2. Kalsiyum, kalsitiriol hormonunun düzeyini dengeleyerek yağ depolanmasını azaltır.

3. Kalsiyum bağırsaklarda yağ asitlerine bağlanarak bir “kalsiyum sabun” meydana getirir ve bu sayede bağlanan yağların bağırsaklardaki emilimi engellenir.

D Vitamini Eksikliği Yaşamamak İçin Ne Yapmalı?

Prof. Dr.Ahmet Aydın Taş Devri Diyeti adlı kitabında UVB ışınlarının D vitamininin sentezlenmesine yardımcı olduğunu, dalga boyu kısa olduğu için UVB'nin ancak güneşin dik olarak geldiği saatlerde etkisini gösterdiğini anlatıyor. UVB cam, bulut ve güneş koruyucuları gibi engellere takıldığında etkisini yitiriyor.

D Vitamininin deride sentezlenmesi için kış aylarında güneş ışınlarının dik olarak geldiği 11:00-13:00 saatleri arasında açık havada, eller ve yüz açık olarak haftada iki üç gün en az 30 dakika, yazın ise 11:00-15:00 saatleri arasında 10-15 dakika herhangi bir koruyucu sürmeden güneşlenilmeli çünkü koruyucular UVB'yi bloke ederek yeterli D vitamini sentezlenmesini engelliyorlar. Bu saatlerin dışında güneşlenildiğinde ise daha etkin olan UVA ışınları sentezlenen D Vitaminini parçalıyor.

Besin yoluyla D Vitamini alabilmek için yumurta sarısı, karaciğer ve somon balığı veya uskumru gibi besinlere diyet listenizde mutlaka yer verilmeli.

D Vitamini Eksikliği Şüpheniz Varsa Ne Yapmalı?

D Vitamini eksikliğiniz kan testi yoluyla kanıtlanmadığı sürece D Vitamini takviyesine kesinlikle başlamayın! D Vitamininin fazla miktarda alımı vücut için yıkıcı sonuçlara neden olabilir. Bilinen en toksik vitaminlerden olan D Vitamini fazla alındığı takdirde böbreklere ve kemik yapısına zarar verir.

Diyetisyen kontrolünde sürdürdüğünüz diyetinize uymanıza rağmen kilo vermekte sorun yaşıyorsanız sağlık kurumlarının Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümlerinde Endokrinoloji Uzmanı bir doktora muayene olarak kanda vitamin d düzeyini gösteren “25 Hidroksivitamin D” seviyenize bakılmasını isteyebilirsiniz. D Vitamini seviyeniz düşükse doktor takviye kullanımı ve miktarı konusunda sizi bilgilendirecektir.
 

Yorumlar