Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Zihinsel Sağlık Nedir?
Beğen

Bir kişinin zihinsel açıdan sağlıklı olabilmesi için sağlıklı bir psikolojiye ve iyi bir ruh haline sahip olması gerekir. Diğer insanlarla herhangi bir problemi olmamalı ve hayat gereksinimlerini karşılıyor olmalıdır. Hiç kimse tam anlamıyla zihinsel açıdan sağlıklı değildir ve bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Duygusal açıdan çelişme ve asabiyet, sıradan insanların çoğunda görülür. Bunun sebebi; genel olarak toplumun beklentileriyle kişinin kendi isteklerinin ve kişisel sınırlarının çelişmesidir. Bu tarz bir asabiyetle başa çıkabilmek için kişi önce etki altında kalmamayı öğrenmeli ve kendini en çok mutlu edecek olan çözümlere ulaşmayı hedeflemelidir.  

Bu yaklaşım, psikolojik olarak dengeli olan insanlar için bile her zaman mümkün olmayabilir. Sağlıklı bir insan bile bazı durumlara sinirli, uygunsuz, aşırı ve kendini savunur bir şekilde tepki verebilir ki; bu da beraberinde sıkıntıyı getirir. Sinir bozucu durum geçtikten sonra psikolojik açıdan dengeli olan kişi düzelir ve duygusal açıdan da normale döner.

Yorumlar