Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
Hamile Kalmak için Öneriler
Beğen
AnneForm Ekibi

Bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra cinsel ilişkide nelere dikkat etmelisiniz?

  • Yumurtlama zamanınıza yakın zamanlarda cinsel ilişki oldukça önemlidir. Düzenli regl olan bir kadın için, yumurtlama genelde regl döneminin başladığı günden itibaren 14. güne denk gelir. Bu bağlamda, cinsel ilişki için tavsiye edilen en uygun zaman regl başlangıcından sonraki 9. ve 15. günler arasıdır. Ayrıca, yumurtlama tarihinde sapmaların olabileceğini ihtimalini düşünerek, yumurtlama testleri yapabilirsiniz. 
  • Bir günde birden fazla cinsel ilişkiye girmek, sperm kalitesini düşüreceği için uzmanlarca tavsiye edilmez. 
  • Strese hayır! "Hamile kalmalıyım" diye kendinizi strese sokarsanız hormonlar yaşadığınız stresten etkileneceği için bu durum vücudunuzun üreme sistemini olumsuz etkileyecektir. Bu stres partnerinizi de olumsuz etkileyebilir. Strese girmek yerine, farklı bir anlam daha kazanan cinsel ilişkilerinizin tadını çıkarın!
  • Her ne kadar hamile kalmak için bilimsel olarak kanıtlanmış uygun bir cinsel pozisyon yoksa da, spermin vajinada kalmasını sağlama açısından yetersiz olması sebebiyle oturur pozisyonda ve ayakta gerçekleşen cinsel birleşmeler tavsiye edilmez.
  • İlişki sonrası kadının hemen ayağa kalkması da tavsiye edilmeyen bir başka durum. Eğer kadın cinsel ilişki sonrası hemen ayağa kalkarsa, spermler rahim ağzına ulaşmak için gerekli zamanı bulamayabilirler. Cinsel ilişki sonrası kalçaların altına bir destek sağlayarak yarım saat uzanmak önerilen bir yaklaşımdır. 
  • Vajinal duş, vajinanın pH değerini değiştireceğinden, hamile kalma olasılığınızı da azaltabilir.
  • Korunmayı bıraktığınız tarihten itibaren günlük 0,4-1 mg folik asit alımı uzmanlarca tavsiye edilir.
  • Ayrıca, üreme hücreleri üzerindeki zararları olduça fazla olan alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarmak ve sağlıklı bir yaşam biçimi benimsemek bu süreci kolaylaştırıcı etkiye sahiptir.
  • İdeal kilonuzda değilseniz, ideal kilonuza ulaşmanız da bu süreci kolaylaştıracak bir başka etken. 
  • 6 ay süresince düzenli cinsel ilişki sonrası hala hamile kalamıyorsanız, bir hekime danışmanızı tavsiye ederiz.

 

Referanslar

Olga Basso, Svend Juul and Jorn Olsen. "Time to pregnancy as a correlate of fecundity: differential persistence in trying to become pregnant as a source of bias"

Jean-Marc Ayoubi, Manuela Epiney, Pierre Alain Brioschi, Renato Fanchin, Didier Chardonnens, Dominique de Ziegler. "Comparison of changes in uterine contraction frequency after ovulation in the menstrual cycle"

AnneForm Ekibi Çalıştığı Yer: AnneForm
Yorumlar