Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
2 Yaş Anne Babasına 10 Tavsiye!
Beğen


1) Kaba  motor becerilerinin gelişebilmesi için çocuk, oyuncaklara veya oynayabileceği bir alana ihtiyaç duyar. 2 yaş çocuğu için oynayabileceği alanı ve oyuncağı sağlamak ebeveynler açısından kolaydır, çünkü bu dönemde çocuk çevresindeki her şeyi oyuncak olarak görür. Kovanın içini eşyalarla doldurmak sonra da boşaltmak, onun için mükemmel bir oyun olabilir. Çocuğunuza, yaratıcılığını kullanarak kuleler inşa edebileceği küp bloklar alın, saatlerce başından kalkmadan oynayabilir.

 

2) Bu dönemde çocuk, ince motor becerilerinin gelişmeye başlamasıyla, yemek masasında kaşık ve çatal kullanarak yemeğini dökerek de olsa kendi yemek isteyecektir. Yemeğini küçük parçalara siz bölün, ancak kendi kendine yemeye çalışmasına izin verin fakat gözlerinizi onun üzerinden ayırmayın, büyük lokmaları ağzına götürmesine izin vermeyin.

 

3) Çocuğunuzun bu dönemde gelişmeye başlayan bağımsızlık duygusunu desteklemek ve kendi kendine yetebilme duygusunu geliştirmek adına ona basit direktifler verin. Örneğin, “Oyuncaklarını kutuya koy.”  ya da “Kapıyı kapat.” gibi direktifler faydalı olacaktır.

 

4) Çocuk, bu dönemde tecrübe ettiği bağımsızlık duygusunu çevresine kanıtlamaya çalışır. Kendi isteklerini yapmak istediği ve istekleri yerine getirilmeyince öfke nöbetine girdiği bu durumlara, “2 yaş sendromu” adı verilir. 2 yaş sendromundaki çocuk, ebeveynleriyle çok fazla zıtlaşır ve kendi istekleri yerine getirilinceye kadar uğraşır. Bu durumu azaltmak için ona seçenekler verin. Örneğin, “Mavi kazağını ya da sarı kazağını giyebilirsin, sen istediğini seç.” gibi iki seçenek sunmak hem çocuğu bağımsız hissettirecek hem de öfke nöbetlerinin sıklığını azaltacakltır.

 

5) Bu dönemde çocuğun en çok söylediği sözlerden biri: “ben yaparım!”dır. İşlerini kendi yapmak isteyecek, oyuncaklarla ilgili problemlerini kendi çözmek isteyecektir. Çocuğunuzun kendi kendine yapamayacağını farketseniz bile, çözmeye çabalaması için ona biraz zaman verin. Kendi çabalarıyla durumu halledemediğini farkettikten bir süre sonra yavaş yavaş yardım etmeye başlayabilirsiniz.

 

6) Bu dönemde çocuk, ne arkadaşlarıyla ne de yabancı olarak gördüğü biriyle tam olarak iletişime geçebilir. Bu durumda onu cesaretlendirin ve iletişime geçmeden onu rahatlatın. 

 

7) 1. yaşın sonunda çocuk konuşmaya başlasa da, sözcükleri tam olarak anlaşılmaz. 2 yaşına gelmiş bir çocuğun sözcükleri daha açık ve daha anlaşılır bir haldedir. Çocuğun dilinin gelişmesi için çocuğunuzla bol bol konuşun. Bu sohbetler, çocuğun kelime haznesini geliştirecek ve duygularını daha iyi ifade edebilmesini sağlayacaktır. Duygularını iyi ifade edebilen bir çocuk ile iletişim kurmak ve çocuğun yaşadığı problemlerini çözmek ebeveynler için daha kolay olacaktır.

 

8) 2 yaş çocukları, isteklerinin hemen yerine gelmesini isterler. İstekleri hemen yerine gelmeyen 2 yaş çocuğunun sabrını kaybetmesi ve öfke nöbetine girmesi olasıdır. Çocuğunuzun sabırsız olduğu bu dönemde, siz ebeveyn olarak daha sabırlı olmalısınız. Ağlama krizi veya öfke nöbetiyle karşılaştığınızda, derin bir nefes alın ve bu probleme nasıl müdahele edebileceğinizi düşünün.

 

9) Televizyon ile ilişkisini sınırlandırın. Bu dönemde çok fazla televizyon izlemek, çocuğun çevresi ile daha az iletişim kurması demektir. Çevresi ile daha az iletişim kuran çocuğun dil gelişiminde ve sosyal becerilerinde problemler olabilmektedir. Siz ev işleriyle uğraşırken, çocuğunuzu TV karşısına oturtmak yerine, oynayabileceği güvenli bir alan yaratmak ve zaman geçirebileceği aktiviteler bulmak daha doğrudur.

 

10) Bu dönem çocuğun tuvalet eğitiminin başladığı dönemdir. Tuvalet eğitimi verirken çocuğunuzu asla zorlamayın. Çocuğunuzu gözlemleyin, bu duruma hazır olduğunun sinyallerini size gönderecektir. Bu sinyalleri aldığınızda, ufak adımlarla tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz.

Yorumlar