Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
2.5 Yaş Hakkında Her Şey
Beğen

1) Çocuğunuzun Fiziksel Gelişimi: Çocuk bu dönemde yavaşça koşmaya, parmak uçlarında yürümeye, hafifçe zıplamaya veya topu eliyle yavaşça fırlatabilmeye başlar. Eğer çocuğunuz koşamıyor, merdivenleri çıkamıyor ya da kanepeye tırmanamıyorsa, bunlar çocuğunuzun gelişimindeki bir takım sıkıntıların işareti olabilir.

 

2) Çocuğunuzun Beslenmesi: Çocuğunuz bu dönemde kendi başına yemek yemeye, tek eliyle bardağı kullanarak sıvı tüketmeye ve yemek masası kurallarına uymaya başlar.

 

3) Çocuğunuzun Dil Gelişimi: Bu dönemde çocuğunuzun haznesindeki kelime sayısı 300, konuşurken kullandığı kelime sayısı 50 civarındadır. Çocuğunuz 3- 4 kelimelik cümleler kurmaya başlar. Ebeveyn olarak çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek ve yeni kelimeler öğrenebilmesine yardımcı olmak adına, beraber bol bol kitap okuyun, çocuğunuzu size daha çok soru sorması için teşvik edin.

 

4)Çocuğunuzun Sosyal ve Duygusal Gelişimi: Çocuğunuz bu dönemde diğer çocuklar ile beraber olmaktan hoşlansa da, onlarla tam bir iletişim ve yakın bağ kurmaktan çekinir. Arkadaşlarıyla yaşadığı problemleri çözmek için, ebeveynlerinin yardımına başvurmayı tercih eder. Bu nedenle diğer çocuklarla oyun oynarken, ebeveyni yakınında olduğunda kendini daha güvende hissederek arkadaş grubu içinde daha rahat davranır. Bu dönemde çocuğunuzun arkadaşlarıyla beraber olması için ortam yaratmaya çalışmanız, çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

 

5) Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimi: Bu dönemde çocuğunuzun, uzun süreli hafızası (long-term memory) gelişmeye başlar. Artık çocuğunuz “dün” veya “önceki gün” yaşadığı olayları hatırlar ve doğru bir şekilde ifade eder. Hafıza gelişimi için, çocuğunuzla birlikte küçük egzersizler yapın. Örneğin, çocuğunuza dün neler yaptığını sorun ya da fotoğraflara bakarak beraber geçmişi hatırlamaya çalışın.

 

6) Çocuğunuzun Tuvalet Eğitimi: Bu dönemde çocuğunuzun tuvalet eğitiminin başlamış olması beklenir. Çocuğunuza tuvalet eğitimini verirken, çocuğunuzdan gelen sinyallere dikkat edin, daima pozitif olun ve çocuğunuz tuvaletini yaparken etrafı kirletse bile sinirlenmemeye özen gösterin. Tuvalet eğitimi verirken, cinsiyet farklılıkları olabileceğini unutmayın. Kız çocukları tuvalet eğitimlerini daha çabuk tamamlarken, erkek çocukları daha geç öğrenmektedir. Diğer yandan, erkek çocuklara tuvalet eğitimi verilirken ilk önce klozete oturtarak başlanmalı, daha sonra ayakta tuvaletini yapmaları sağlanmalıdır. Tuvalet eğitimi sırasında hijyen kurallarına dikkat çekilmeli ve her tuvaletten sonra çocuğa ellerini yıkaması gerektiği öğretilmelidir.

Yorumlar