Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
3 Yaş Anne Babasına 7 Tavsiye!
Beğen

 

1) Çevresini keşfetme arzusuyla hareketli bir dönem geçirmekte olan bir 3 yaş çocuğunuz varsa, bu aşırı hareketlilik nedeniyle çocuğunuzun düşüp yaralanmasından korkabilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuzun sessiz ve sakince oyun oynamasını isteyebilirsiniz; fakat çocuğa bu dönemde özgürlük tanımak ve rahatça oynayabilmesini sağlamak çocuğun özgüveninin artması açısından faydalı olacaktır.

 

2) Çocuğunuza koşup oynayabileceği bir alan yaratmak, onun fiziksel gelişimi açısından çok önemlidir. Bu hareketli döneminde çocuğunuzda, oyun sırasında küçük sıyrıklar veya yaralanmalar olabilmektedir; fakat sizin gözetiminiz altında olan bu küçük sıyrıklar ileriki yıllarda oluşabilecek daha büyük yaralanmaları engelleyecektir.

 

3) Çocuğunuz, bu dönemde karalama şeklinde resimler yapmaya başlar. Unutmayın ki, bu karalamalar çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirir. Çocuğunuzun rahatça resim yapabilmesi için ona bolca kağıt ve pastel boya gibi araç-gereçleri sağlayın. Aldığınız boyaların kolay temizlenebilir olmasını unutmayın, yoksa duvardan veya kanepeden boyayı çıkarmak sizin için de zor olabilir.

 

4) Çocuğunuzla beraber resim yapın ve renklere dikkat çekin. “Şimdi mavi rengi kullanalım.” ya da “Burada sarı rengi kullanman çok güzel olmuş.” gibi ifadeler çocuğunuzun renkleri çabuk öğrenmesini sağlayacaktır.

 

5) Günlük hayatta da renklere ve sayılara dikkat çekin. “Mavi bir arabaya bindik.” ya da “ 5 tane dondurma aldım.” gibi cümleler kurun.

 

6) Bu dönem çocuklarının dil gelişimleri birbirlerinden çok farklıdır. Bir yakınınızın çocuğu rahatlıkla sohbet ediyor olabilir, sizin çocuğunuz ise daha sakin karakterli bir çocuk olabilir ve pek fazla konuşmayı tercih etmeyebilir. Yani, çocuğunuzun dil gelişimini çevrenizle kıyaslamayın.

 

7) Çocuk bu dönemde, bir yandan bağımsız bir birey olduğunu, diğer yandan ebeveyninin yanında olduğunu hissetmek ister. Çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişmesi için, diğer çocuklarla iletişim kurmasını ve onlarla oyun oynamasını sağlayın. Önemli bir problem olmadığı sürece diğer çocuklarla olan iletişimine müdahale etmeyin.

Yorumlar