Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
3.5 Yaş Hakkında Her Şey
Beğen

1) Çocuğunuzun Fiziksel Gelişimi: Artık çocuğunuz, vücudunun tüm bölümlerini düzgün bir şekilde kullanabilmeye başlayacaktır. Çocuğunuz zıplamaktan, etrafta koşuşturmaktan veya yuvarlanmaktan zevk alır. Ebeveyn olarak, çocuğunuzu hareketleri konusunda kısıtlamamanız ve rahatça koşup oynayabileceği güvenli bir alan yaratmanız çocuğunuzun fiziksel gelişimi için çok önemlidir.

 

2) Çocuğunuzun Duygusal ve Sosyal Gelişimi: Bu dönemde çocuk, ebeveyninin dikkatini çekmeye, ebeveyni ile sıkça iletişim kurmaya ve paylaşım yapmaya çalışır. Çocuğunuz sizinle iletişim kurmaya çalıştığında onu görmezden gelmeyin, yapmakta olduğunuz işe kısa bir ara vermeye ve söylediklerini dikkatli bir şekilde dinlemeye özen gösterin. Çocuğunuzun anlattıklarını tekrarlayarak, onu anladığınızı gösterin. Ayrıca, gün içinde konuşmayı en sevdiği zamana dikkat edin ve o zaman aralığı içinde çocuğunuza vakit ayırın. Hoşlandığı çizgi filmler veya sevdiği oyuncaklar hakkında konuşmanız, çocuğunuza onunla ilgilendiğinizi hissettirecektir.

 

3) Çocuğunuzun Bilişsel Gelişimi: Çocuğunuz bu dönemde, sayı saymayı (belli bir seviyeye kadar) öğrenmesiyle beraber, parmaklarıyla yaşını gösterebilir. Kare, daire, üçgen gibi temel şekilleri tanıyabilir. Küp blokları renklerine göre kategorize ederek üst üste dizebilir. Bu dönemde çocuğunuzla beraber ufak egzersizler yapmanız çok önemlidir. Örneğin, “Bugün sabah kahvaltısında 3 yumurta haşladım.” ya da “Bu masa karedir.” gibi ifadelerle tanımlamalar yapmanız, çocuğunuzun bilişsel gelişimi için faydalı olacaktır.

 

Bu dönemde çevresini keşfetme merakı içinde olan çocuğunuz, yeni deneyimler kazanmaya çalışacaktır. Çocuğunuzun çeşitli beceriler kazanabilmesi için onu destekleyin. Yeni uğraşlar denemesi için onu teşvik edin. Çocuğunuzun yeni aktivitler denemesinden korkuyorsanız, güvenlik için yanında olduğunuzu ve korkmaması gerektiğini belirtin. Yeni aktiviteyi denerken ve yapmaya çabalarken sabırlı olun!

Yorumlar