Merhaba, hoş geldiniz ! AnneForm'un eşsiz özelliklerini daha iyi kullanabilmek için üye olabilirsiniz.
4 Yaş Anne Babasına 7 Tavsiye
Beğen

1) Teşvik Edin: Kendi becerileri ve yeteneklerini ifade edebilmeye başlayan 4 yaş çocuğu, yaptığı işlerde “Bak! Legolarla bina yaptım.” gibi ifadeler kullanarak sizden olumlu geribildirimler bekleyecektir. 4 yaş çocuğu için, ebevenyninin onayı büyük bir önem taşımaktadır. Bu gibi durumlarda ona karşı pozitif yaklaşın, beceri ve yeteneklerini teşvik edin. Ayrıca, çocuğunuzu sürekli olarak teşvik etmeniz, yapmak istemediği gerekli işleri de yapmasını sağlayacaktır.

 

2) Kurallar koyun: Bağımsızlığı yeni yeni hisseden 4 yaş çocuğunun güvenliğini sağlamak ve kendi sınırlarını çizebilmesini sağlamak için, ona kurallar koyun. Örneğin, “Teşekkür ederim.” veya “Lütfen” gibi kelimeleri gerektiğini yerlerde kullanabilmeyi öğrenebilmesi için, bu kelimeleri zorunlu hale getirin. Kural koyarken tutarlı olmaya dikkat edin. Sadece kuralı koymak yetmez, çocuğun kuralı uygulayıp uygulamadığını takip etmek de önemlidir. Unutmayın; çocuk için tutarsız kural, hiç kural demektir.

 

3) Boş zamanlarını verimli geçirmesini sağlayın: Çocuğunuz, oyuncaklarını toplamak gibi yapması gereken işleri yaptıktan sonra zamanını iyi değerlendiremiyorsa, ona bu konuda yardımcı olun. Yapmayı sevdiği şeyleri verimli bir hale getirin. Örneğin; çocuğunuz televizyon izlemeyi çok seviyorsa, ona fayda sağlayacak programları izlemesini sağlayın.

 

4) Kendi duygularınızı açıkça söyleyin: Çocuğunuz sizin istemediğiniz bir şekilde davrandığında, bu durumdan rahatsız olduğunuzu açıkça belirtmeniz, çocuğunuzun aynı davranışı tekrarlamasını engelleyecektir. Ayrıca, bu gibi durumlarda “Büyük abiler bu şekilde davranmaz.” gibi ifadeler kullanmanız, davranışı durdurmak açısından faydalı olacaktır;, çünkü bu dönemde çocuklar hemen büyüme arzusu içerisinde oldukları için, yetişkinlerin davranışlarını örnek alabilmektedir.

 

5) Hafif ceza yöntemlerini kullanın: Çocuk 4 yaşına geldiğinde, öfke nöbetlerinin sıklığı azalmaya başlar. Bunun sebebi, uygunsuz davranışlarının olumsuz sonuçlar getireceğini bilmesidir. Bu dönemde yaşanan öfke nöbeti gibi istenmeyen davranışlarda, en sevdiği oyuncağı elinden almak veya 15 dakikalık kısa bir oda cezası faydalı olabilir.

 

6) Sorumluluk verin: Bağımsızlık duygusunu keşfeden çocuğunuza; bağımsızlığın, beraberinde sorumluluk getirdiğini öğretmek için, ona küçük sorumluluklar verin. Örneğin, oyuncaklarını kendisinin toplamasını veya odasını düzenli tutmasını isteyin.

 

7) Diğer çocuklarla karşılaştırma yapmayın: Her çocuğun kendine ait bir karakteri vardır. Ayrıca her çocuğun gelişim süreci birbirinden farklıdır. Bu nedenle çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın.

Yorumlar